VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Osudy horských chat

Osudy horských chat

Klub bojuje za záchranu horských chat

Beskydy - Snad každý z nás někdy využil jejich služeb, stojí na horských hřebenech, návrších, úpatích a poskytují poutníkům občerstvení i útulek. Ať už se jím říká chaty, útulny nebo boudy slouží už více jak sto let. Jejich další existence je však mnohde ohrožená.

SERIÁL DENÍKU: Představujeme horské chaty - Prašivá

Beskydy - Vrch Prašivá (843 metrů) patřil už v dávných dobách k rušným místům. Své jméno dostal snad v dobách pohanských, kdy zde byli izolování lidé postižení prašivinou, či svrabem.

Osudy horských chat

Beskydy - Vmístech dnešního hotelu Charbulákových stál vroce 1898přístřešek pro dřevaře, od roku 1905první Charbulákova chalupa a o7let později útulna sloužící turistům a lyžařům.

Osudy a budoucnost horských chat - Lysá hora

Lysá hora - Nejvyšší hora Moravskoslezských Beskyd (1 323 metrů) vždycky přitahovala poutníku, už pro své jedinečné panoráma.

Osudy horských chat: Ondřejník

Beskydy - Osamocený výrazný hřeben Ondřejníku s vrcholem Skalka (964 metrů) vybíhá severním směrem od Moravskoslezských Beskyd a ze západu jedinečným způsobem uzavírá Čeladenské údolí.

Osudy a budoucnost horských chat: Kotař

Beskydy - Název Kotař zřejmě vznikl ze slezského pojmenování slova kotár, což znamená kopec, vrch či výstupek v terénu. Chata Na Kotaři se nachází asi 3,5 kilometrů od Morávky na horském hřebenu pod vrcholem hory Lípí, mezi Čupelem a Ropičkou.

Osudy horských chat: Martiňák

Beskydy - Horský uzel mezi radhošťskými Beskydami a Zádními horami je opředený tolika příběhy, že by to stačilo na celý román.

Osudy horských chat: Třeštík

Beskydy - Chata Třeštík má ideální polohu pro horské hřebenové tury na všechny světové strany.

Osudy horských chat - Kmínek

Bílá - V kouzelném místě, na úpatí vrchu Korytov ve výšce 872 metrů stojí horská chata Kmínek. I když je její poloha již pár metrů za slovenskou hranicí, je častou zastávkou turistů, neboť poskytuje perfektní služby i příjemné posezení.

Osudy horských chat: Velká Čantoryje

Beskydy - Při vyslovení názvu této hory se jistě zamyslí sběratel bylin nebo botanik. Všeobecně známá bylina zeměžluč, má lidový název cintorie, nebo také čantorie.

Osudy horských chat - Bílý Kříž

Staré Hamry - Dějiny tohoto místa jsou opravdu pohnuté a situace se zde neustále mění. Pod vrchem Súlov stála původně osada se jménem Karlovice, nynější název dostala až po roce 1830, kdy zde došlo podle zápisu v kronice k tragické události.

Osudy horských chat v Beskydech - Masarykova chata

Beskydy - Turistická Masarykova chata, hrdě nesoucí jméno prvního českého prezidenta, byla budována v letech 1923 až 1924 zásluhou Klubu českých turistů Moravská Ostrava. Svým způsobem šlo o unikátní dřevěnou stavbu krytou šindelem a citlivě posazenou do přírody asi dva kilometry od sedla Bumbálka.

Osudy horských chat v Beskydech - chata na Ostrém

Beskydy - Dominantní vrchol Jablunkovské brázdy (vysoký 1 044 metrů) je dobře viditelný ze silnice spojující Třinec s Jablunkovem.

  • 1
  • 2

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT