TIPY ZA OSTRAVSKO

Bludné balvany v Ostravě
Kde: Ostrava
Severní Morava je místem, kde je nejvíce bludných balvanů z celé České republiky. Konkrétně v Ostravě můžeme tyto historické balvany, které k nám doputovaly ze severských zemí před tisíci let, spatřit na více místech. Každý kámen má svůj zajímavý příběh spojený s tím, jak se dostal na světlo. Největší z nich je vystaven na betonovém podstavci před jednou ze vstupních bran do hutního podniku Liberty Ostrava (dříve Arcelor Mittal) a váží téměř 18 tun. Jeho stáří je odhadováno odborníky na dva miliony let. Druhý největší kámen najdete v Ostravě-Porubě při cestě k tamnímu koupališti, další se nachází v Ostravě-Třebovicích. Nejen v Ostravě je balvanů ráj a mnoho jich můžeme nalézt také na Bruntálsku v okolí Osoblahy, kde je na bludné balvany „past“, a proto jich můžeme v kraji nalézt tolik.

Turistická stezka na Haldu Emu
Kde: Ostrava
Na vrchol nejvyššího bodu v rámci Ostravy vede nová turistická stezka, která začíná u tramvajové zastávky na Černé louce za divadlem. Pokud se chcete připojit jinde, můžete na Sýkorově mostu, kde stezka dále pokračuje přes Hradní lávku kolem Slezskoostravského hradu a následně prudce stoupá ulicemi Slezské Ostravy. U odbočky na štěrkové silnici ulice Vlčkovy je už cíl na dosah. Stezku lemuje celkem 12 informačních panelů s popisem historických, přírodních i technických zajímavostí v okolí. Vybudována byla Klubem českých turistů, který ji pojmenoval po zakladateli české turistiky Adolfu Podroužkovi.

TIPY ZA KARVINSKO

K Evangelickému hřbitovu v Karviné-Dolech
Kde: Karviná-Doly
K Evangelickému hřbitovu z roku 1903, který se nachází 6,5 kilometru jihozápadně od centra města, můžete dojít pěšky trasou od Kostela svatého Petra z Alkantary a přitom minout Důl Gabriela a Důl Barbora. Zalesněnou cestou lze také vidět několik válečných úkrytů s vysvětlivkami. Evangelický hřbitov v Karviné-Dolech vznikl koupí kolonie Báňské a hutní společnosti Nový Jork a Mexiko od Manželů Krainových Evangelickým hřbitovním spolkem pro Karvinou a Solcu. Uprostřed něj se nachází hřbitovní kaple se zvonovou věží, která byla postavena stavitelem Hugo Königsbergrem roku 1906 a která se kolem roku 2014 zcela propadla do prostorů kaple. Hřbitov tedy kvůli svému stavu poskytuje netradiční atmosféru, nicméně od roku 2017 se o jeho stav začali dobrovolnicky starat členové Beerclubu.

Parky v Karviné
Kde: Karviná
Okresní město skýtá kromě průmyslových památek, zámku a kostelů i několik parků, které stojí za to projít. Největším z nich je Park Boženy Němcové, nacházející se v centru města, za pozvolným vstupem z náměstí. Na konci parku je také známý Areál Lodičky, který převzala Iniciativa Dokořán a kde je kromě letních akcí i okénko a bar. Kromě toho se v parku nachází zookoutek a dětský koutek, což ocení především rodiny s dětmi. Dalším z karvinských parků je lázeňský park v Darkově, kde se ještě stále nachází část Lázní Darkov a nový Domov Alzheimer. Místu dominuje společenský dům v secesním stylu a známý Most Sokolovských hrdinů. Za zmínku rozhodně stojí také univerzitní park, rozkládající se za Obchodně-podnikatelskou fakultou Slezské univerzity. Nedávno prošel renovací. Posledním parkem je Lesopark Dubina, kde taktéž před nedávnem jeho velkou část město zrevitalizovalo a poblíž něj se nachází například i workoutové hřiště.

Těšínské Slezsko na elektrokole
Kde: Těšínské Slezsko
V rámci aktuálního hitu elektrokol je v rámci Těšínského Slezska k zapůjčení tento výdobytek hned na několika stanicích, které můžete nalézt například v Bukovci, Hrčavě, Jablunkově, Mostech u Jablunkova nebo v Karviné. Na něm lze poté vyjet například v rámci cyklotrasy podél řeky Olše (pro místní Olzy), která začíná v Bukovci a končí v Bohumíně u hraničního přechodu s Polskem. Trasa měří 80 km a vede po značených úsecích jednotlivých cykloturistických tras, navíc ji lze jet na běžném cykloturistickém kole.

TIPY ZA OPAVSKO

Údolí Moravice láká na romantickou přírodu
Kde: Hradec nad Moravicí
Na túru (pěší i cyklo) se  zájemci mohou vydat z Hradce nad Moravicí okolo zámku, Mariánských luk a dále proti proudu řeky Moravice. Po cestě narazí na technickou památku – 3,5 kilometru dlouhý Weisshuhnův kanál. Cesta vede až do obce Podhradí schované v hlubokém údolí přibližně v polovině trasy. Nad obcí se tyčí zřícenina hradu Vikštejn. Pokračuje se údolím až do Zálužné a bývalých lázní Jánských koupelí až k hrázi přehrady Kružberk. Trasa je dlouhá 31 kilometrů a je poměrně náročná.

Naučná stezka Hvozdnice
Kde: Naučná stezka Hvozdnice, Slavkov
Naučná stezka Hvozdnice je oblíbeným místem k rekreaci a odpočinku. Začátek i konec osmikilometrového okruhu je na zastávce ČD ve Slavkově u Opavy. Naučná část se věnuje fauně a flóře lužního lesa a poznání geologické minulosti Hvozdnice z dob ledových. Po trase lze využít piknikových areálů a dětských hřišť. Stezka je pojmenována podle říčky, která v oblasti mezi Dolními Životicemi a Oticemi protéká původním neregulovaným korytem kolem Slavkovských rybníků. Lužní les je nejkrásnější na jaře, kdy rozkvétají statisíce květin a bylin, ale své kouzlo má i na podzim.

Za větrnými mlýny
Kde: Hlavnice, Choltice
Milovníci technických památek, kteří vyhledávají zajímavá místa mohou vyrazit na výlet za větrnými mlýny. Necelý kilometr za obcí Hlavnice ve směru na Svobodné Heřmanice stojí u samoty dřevěný větrný mlýn beraního typu nazývaný podle původních majitelů Raabův mlýn z roku 1810. V současné době již není schopen mlít, neboť mu chybí vnitřní zařízení. Původní obydlí mlynářů bylo zbouráno po 2. světové válce, zůstala stát jen stodola.  Větrný mlýn na Cholticích, lidově zvaný „větřák“, postavený původně roku 1833 v nedalekém Sádku je rovněž celodřevěný, tzv. beraního typu. Roku 1878 byl přenesen a je stále v majetku původních majitelů rodiny Romfeldových.

TIPY ZA FRÝDECKO-MÍSTECKO

Ráj dřevěných soch láká k návštěvě
Kde: Biskupská zahrada, Ostravice
Za kolik: vstupné dobrovolné
Venkovní galerie dřevěných soch je k vidění v Biskupské zahradě v Ostravici vedle obecního úřadu. Své výtvory zde vystavuje místní řezbář Luděk Vančura. Galerie pod širým nebem se průběžně rozšiřuje o nové postavy ze světa zvířat či pohádek. V roce 2020 překonal ostravický řezbář magickou metu a vytvořil přes 100 dřevěných soch a z daleka ještě nekončí. Expozice pod širým nebem bývá doplňována také o živá zvířata. Galerie je proto vyhledávaným cílem zejména pro rodiny s dětmi.

Výlet na Ondřejník je vhodný i pro rodiny s dětmi
Kde: Ondřejník, Frýdlant nad Ostravicí
Ondřejník je oblíbeným cílem turistů z celého regionu.  Z jeho vrcholu lze spatřit Lysou horu, Travný, Smrk, Kněhyni, Radhošť, Velký Javorník, Velkou Fatru, Hukvaldy a také Štramberk. Na Ondřejník je možno vystoupat například z Frýdlantu nad Ostravicí od železniční stanice po modré značce a poté je možno pokračovat ve výstupu i na další beskydské vrcholy. Trasa z Frýdlantu nad Ostravicí je nenáročná a zvládnou ji i rodiny s dětmi.

Bučací vodopád v Beskydech
Kde: Ostravice
Za vodopády není třeba jezdit daleko, nachází se i v Beskydech. Kaskádovitý Bučací vodopád leží v nadmořské výšce okolo 800 metrů v neschůdném terénu, kam nevede žádná značená stezka. Na dohled pod vodopádem vede lesní cesta, z níž se lidé mohou na vodopád podívat. K vodopádu lze vyrazit po červené značce z Ostravice směrem na Smrk. Po dvou kilometrech se odbočí na osadu Na Skalce, kterou je třeba projít. Na konci cesta vstupuje do lesa. Po necelém kilometru v levém svahu lze spatřit Bučací vodopád. Zájemci pak mohou pokračovat po lesní cestě, až k rozcestníku Hlubočanka, odkud lze pokračovat na Smrk klasickou turistickou trasou po červené.

TIPY ZA NOVOJIČÍNSKO

Na Lašskou naučnou stezku i s dětmi
Kde: Železniční stanice, Kopřivnice
U Kopřivnice západně od Nového Jičína najdou příznivci turistiky, přírody a poznání okružní Lašskou naučnou stezku. Stezka patří k těm delším - celkově měří 16,8 kilometru a má celkem 18 zastavení. Návštěvníci se na stezce dozvědí spoustu zajímavostí o městě, užijí si nádherné výhledy a podívají se také k zřícenině hradu Šostýn. Kromě ní na trase leží také Bezručova vyhlídka, nejvyšší bod trasy Červený kámen, botanická zahrada, Kamenárka, Bílá hora, Váňův kámen, Muzeum Fojtství nebo Lašské muzeum. Naučná stezka začíná a končí u železniční stanice v Kopřivnici, takže se sem snadno dostane úplně každý. Pokud se bude někomu zdát dlouhá, může si ji zkrátit. Vyrazit je možné třeba od místního koupaliště, které je vhodným nástupním místem pro procházku k Červenému kameni. Kdo chce na Bílou horu, může zaparkovat nedaleko Muzea Fojtství nebo u botanické zahrady. Části stezky jsou zvládnutelné i na kole a problém s nimi nebudou mít ani rodiny s dětmi.

Naučná stezka Kotvice seznámí s rostlinami i živočichy
Kde: Studénka
Jižně od Studénky mezi Novým Jičínem a Ostravou najdou návštěvníci Slezska naučnou stezku, která je seznámí s nejcennější částí území chráněné krajinné oblasti Poodří. Provede je kolem rybníků a meandrů řeky Odry i lužními lesy, které jsou domovem celé řady zajímavých druhů rostlin a živočichů. Na stezku mohou zájemci o procházku v překrásné panenské krajině stejnojmenné přírodní rezervace nastoupit v bývalé oboře zámku Nová Horka a jít po ní až do Studénky, kde končí u Pasečného mostu. Stezka je dlouhá asi čtyři kilometry a prochází kolem rybníků Nový nebo Kotvice, který je významným hnízdištěm ptáků, a tak není divu, že nad jeho hladinou byla vystavěna ptačí pozorovatelna. Na svých celkem devíti zastaveních stezka seznamuje hlavně s přírodním bohatstvím krajiny lužních lesů. Terén naučné stezky je nenáročný, a tak ho snadno zvládnou i rodiny s menšími dětmi, které se sem mohou vydat na jaře, kdy tady všechno kvete, nebo třeba na podzim, kdy se stromy zbarví do všech barev duhy. Naučná stezka Kotvice je dostupná autem i veřejnou dopravou - zatímco do Studénky jezdí vlak, do Nové Horky se ti, co nemají vlastní dopravu, dostanou autobusem.

Na vrch Velký Javorník po naučné stezce
Kde: Frenštát pod Radhoštěm
Velký Javorník je nejvyšší vrch Veřovických vrchů. Hora je známým turistickým místem - ročně na Velký Javorník vystoupí asi 30 tisíc turistů. Najdete zde novou rozhlednu s vynikajícím výhledem do širokého okolí. Na vrchol Velkého Javorníka vede několik značených turistických tras a také naučná stezka z Frenštátu pod Radhoštěm, která trvá přibližně hodinu a půl.

TIPY ZA BRUNTÁLSKO

Zábavná hledačka s luštěním a tajenkou
Kde:
Malá Morávka
Za kolik:  50 korun
Vypravte se s rodinou na pohodovou procházku s úkoly a luštěním vedoucí centrem Malé Morávky. Na okruhu dlouhém asi 1,5 kilometru vás čeká 7 zvídavých otázek, hádanky, rébusy, šifry, luštění a další fajn aktivity. Zkrátka zábava pro celou rodinu protkaná zajímavými informacemi o Malé Morávce a jejím okolí. Hledačku můžete zakoupit na www.cestickou.cz, vybírat může ze dvou variant obtížnosti - Easy (pro děti již od 5 let) a Junior pro zdatnější luštitele.

Procházka Křížovou cestou
Kde:
Uhlířský vrch
Naplánujte si příjemnou procházku Křížovou cestou na Uhlířském vrchu, který se nachází asi 2,5 kilometru od Bruntálu. Na cestě je 14 zastavení, která v roce 2001 zhotovil bruntálský umělecký řezbář František Nedomlel. Na vrcholu se nachází kostel zasvěcený Panně Marii Pomocné. Památka byla v historii několikrát poškozena blesky a byla nutná její rekonstrukce. Dříve stála vedle kostela také fara, mramorový kříž a hostinec.

Sopečné Razovské tufity
Kde: Razová
Objevte krásy opuštěného lomu se zajimavými geologickými útvary, takz. razovskými tufity. Jedná se o sopečný nános popela a písku. Útvary vznikly poté, co lávový proud z Velkého Roudného vyplnil údolí řeky Moravice. A jak se k lomu dostat? Zaparkovat můžete u poslední autobusové stanice ve směru na Slezskou Hartu, odtud vás čeká asi kilometrový úsek a poté už samotná procházka lomem.