V červnu 2022 byla společnost General Dynamics Land Systems (GDLS) vybrána pro výrobu a dodávku nových pásových obrněných vozidel MPF (Mobile Protected Firepower) pro americkou armádu. GDLS nyní zahájila výrobu prvních kusů MPF, která budou americké armádě dodána koncem roku 2023. V rámci zakázky LRIP (Low Rate Initial Production) v hodnotě 1,14 miliardy dolarů získá americká armáda v příštích čtyřech letech 96 vozidel.

Mimořádně cenné fotografie, pořízené přímo britskou testovací komisí ve Farnbourgh.
Legendární tank LT-38: Britové ho nechtěli, Němci s ním dobyli půl Evropy

Pohledem Jiřího VojáčkaPohledem Jiřího VojáčkaZdroj: DeníkSoučástí zakázky je také podpora testování, logistická podpora a technická podpora systémů. Vedení americké armády plánuje nákup 504 vozidel MPF, která mají být v inventáři americké armády nejméně 30 let.

Systém MPF (Mobile Protected Firepower) zavedla americká armáda v roce 2016 s cílem získat nová lehká obrněná vozidla, která budou sloužit jako vozidla palebné podpory pro bojové týmy pěchoty (IBCT). V současné době nemají bojové týmy pěší brigády americké armády (IBCT) přiděleno bojové vozidlo, které by bylo schopné poskytovat mobilní chráněnou palebnou podporu.

Poslední americký lehký tank – M551 Sheridan

Až doposud byl posledním lehkým tankem americké provenience, zavedeným do výzbroje, slavný M551 Sheridan s nekonvenční výzbrojí.

M551 „Sheridan“ byl lehký tank pojmenovaný po generálu Philipu Sheridanovi, který se proslavil v americké občanské válce. Byl navržen tak, aby mohl přistát na padáku , měl zároveň schopnost plavby. Byl vyzbrojen mohutným, ale problematickým kanónem M81 ráže 152 mm, který střílel jak konvenční munici, tak řízenou protitankovou střelu MGM-51 Shillelagh.

Úplně první verze návrhů tanku TVP vycházely z typů, které naše zbrojovky navrhovaly během války pro Německo, chválabohu neúspěšně. Vizualizace tanku ze hry World of Tanks.
Unikátní československý tank TVP: Zadusila ho spolupráce se Sověty

Sheridan vstoupil do služby v armádě Spojených států v roce 1967. Na naléhání generála Creightona Abramse, tehdejšího velitele amerického Velitelství vojenské pomoci ve Vietnamu, byl M551 v lednu 1969 urychleně zařazen do bojové služby v Jižním Vietnamu. Později téhož roku byly stroje M551 nasazeny u jednotek v Evropě a Jižní Koreji. Sheridan zažil rozsáhlé boje ve vietnamské válce, kde se projevily problémy s touto platformou, zejména její nízká schopnost přežití, daná slabým hliníkovým pancéřováním a nedostatečná spolehlivost.

Na základě zkušeností z Vietnamu začala armáda v roce 1979 toto vozidlo ze svých jednotek vyřazovat. Skromná flotila zůstala u 82. výsadkové divize a Národní gardy. Sheridan poté sloužil při invazi do Panamy a ve válce v Perském zálivu. Armáda se snažila nahradit stroj systémem M8, vrobce nabízel také podobný systém AGS, ale další vývoj lehkých tanků byl nakonec v roce 1996 zrušen. Americká armáda získala mezitím mobilní zbraňový systém M1128, který měl splnit podobný požadavek (jde o kolové vozidlo Stryker s tankovým 105mm kanónem), ten je však od roku 2022 vyřazován.

Nasazení tanku M551 Sheridan ve válce ve Vietnamu:

Zdroj: Youtube

Poslední leč tak zažil Sheridan v Národním výcvikovém středisku ve Fort Irwin v Kalifornii a pro základní výcvik důstojníků obrněné techniky v Armor Training Center, kde působil jako „OPFOR“, tedy simulace obrněných sil nepřítele.

Nástupci Sheridanu

Vývoj MPF představuje příležitost k překlenutí mezery ve schopnostech, která vznikla po vyřazení obrněného průzkumného/výsadkového vozidla M551 Sheridan ze služby. MPF bylo navrženo tak, aby bylo schopné prorážet připravené nepřátelské pozice, ničit obrněná vozidla a zajišťovat volnost manévru při postupu pěchoty. V říjnu 2022, během výstavy AUSA, která se konala ve Washingtonu, představila společnost GDLS zmenšený model sériového modelu MPF.

Konstrukce vozidla MPF společnosti General Dynamics je velmi podobná hlavnímu bojovému tanku s řidičem a motorem vpředu a věží umístěnou v zadní části korby. Věž má tříčlennou posádku zahrnující velitele, střelce a nabíječe. Architektura věže vychází z tanku M1 Abrams a využívá systém řízení palby M1A2 SEP v3 s velitelským termálním zaměřovačem, výzbroj pak tvoří 105mm kanón ana velitelském poklopu 12,7mm těžký kulomet. 7,62mm koaxiální kulomet umístěný napravo od hlavní výzbroje.

 Na veletrhu Eurosatory 2022 byl představen Leclerx XLR v nové kamufláži.
Pancéřová pěst francouzské armády. V Paříži ukázali novou verzi tanku Leclerc

MPF bude vybaven francouzským panoramatickým zaměřovacím dalekohledem SAFRAN (dříve Sagem) Optics 1 PASEO Commander's Independent Tactical Viewer (CITV). Ten zvyšuje situační přehled obrněný a průzkumných vozidel ve všech bojových scénářích (v klidu i za pohybu), a to i při vysokých rychlostech. Jedná se o pokročilý panoramatický zaměřovač, který zvyšuje schopnost přežití a bojové schopnosti bojových vozidel pěchoty (IFV) a hlavních bojových tanků (MBT). MPF je poháněn vznětovým motorem a hydraulické pneumatické odpružení se skládá na každé straně ze šesti pojezdových kol, hnacího kola vpředu a napínacího kola vzadu.

Jak si tento nástupce slavných lehkých tanků, jako byly válečné M3 a M5 Stuart, M24 Chaffee z Koreje nebo M551 Sheridan s Vietnamu, povede, se ještě uvidí. Už samotný fakt, že ale největší armáda na světě znovu zavádí do výzbroje lehké tanky, je pro nás, americké spojence, z hlediska plánovaní rozvoje naší armády zajímavý.