„Někdy jdu na Google Maps a vyhledám si tam snímky ulic, které byly pořízeny před tím, než zemřel můj táta. Můžu se tak projít po světě, ve kterém je stále se mnou.“ Takový příspěvek se před několika dny objevil u twitterového účtu Fesshole. Spustil hotovou bouři reakcí. Jak se ukázalo, díky tomu, že Google Street View není tak často aktualizován, mnozí lidé na obrázcích snadno objeví blízké, kteří již zemřeli.

I když jsou při pořizování záběrů ulic následně tváře lidí rozmazány, pro uživatele služby není těžké identifikovat na nich své známé. Třeba redaktor BBC Neil Henderson zjistil, že v mapové aplikaci je vyfocen jeho již zesnulý otec. „Doma mám stovky tátových fotek. Ale ta na Google Street View je výjimečně silná. Je to, jako by byl stále tady,“ zmínil.

Pokud chtějí lidé využít službu Street View, stačí, když kliknou na ikonu žlutého panáčka. V případě, že byly snímky v průběhu let aktualizovány, v levém horním rohu si lze kliknutím na ikonu malých hodin otevřít starší fotky.

Uživatel Twitteru Seán se dostal k záběru rodičů. „Šel jsem do roku 2009 a uviděl je jít po ulici, jak se drží za ruce. Ztratil jsem je před šesti a osmi lety,“ napsal na sociální síti.

Jak píše BBC, lidé, kteří na Street View objevili své již zesnulé příbuzné, tvrdí, že se cítí, jakoby se s nimi opět setkali. Třeba Karima Palanta potěšilo nalezení záběru dědy. „Na fotce je slunný den, a vypadá velmi spokojeně. Snímek mi připomíná šťastné časy a místo," uvedl pro BBC.

V aplikaci se ale dají najít i různé kontroverzní záběry z celého světa. Jak píše britský list The Sun, mezi bizarnostmi, které zaujaly internet, nechybí náhodné záběry nahých lidí, souložícího páru, splašených zvířat či dokonce policejního zatýkání.