Äpplet (Jablko) byla jednou ze čtyř válečných lodí vytvořených na příkaz krále Gustava Adolfa v roce 1625. Mezi ně patřila právě i proslulá loď Vasa, která se ale potopila při své první plavbě. Na rozdíl od Vasy, jejíž zachráněný vrak se nyní nachází ve stockholmském muzeu, bylo místo posledního odpočinku vraku Äpplet pro námořní archeology dlouho záhadou.

Úspěšnější než Vasa

Obě plavidla vytvořil loďař Hein Jacobsson. Äpplet bylo vylepšenou verzí Vasy, která byla kvůli špatné konstrukci nestabilní.

Po službě v evropské třicetileté válce námořníci Äpplet v roce 1659 záměrně potopili ve Vaxholmu na Stockholmském souostroví. Loď totiž shledali nezpůsobilou k další plavbě.

Vrak dřevěného plavidla objevili mořství archeologové z Vraku ve spolupráci se švédským námořnictvem již v prosinci 2021, hned ale nebylo jasné, o jak významnou loď se jedná. Jako Äpplet ji identifikovali až letos na jaře, po důkladnějším studiu rozměrů lodi, její konstrukce, vzorků dřeva a archiválií. Zprávu o tom, že se jim povedlo najít Äpplet, zveřejnili v pondělí.

Zdroj: Youtube

Nečekaný objev

Námořní archeolog ze společenosti Vrak Patrik Höglund řekl CNN, že objev lodi převratný. S kolegy si mysleli, že z vraku v oblasti nic nezbylo. „Mořské dno bylo totiž v devatenáctém století zasypáno kameny a na počátku dvacátého století vybagrováno, proto archeologové předpokládali, že tu už není co najít,“ vysvětlil.

Sen všech lovců pokladů? Najít na dně moře poklad, a to třeba v podobě historické lodi. Ilustrační foto.
Objev 1200 let starého vraku u břehů Izraele přepisuje učebnice dějepisu

Další námořní archeolog z Vraku Jim Hansson, který se na objevu také podílel, ve svém prohlášení uvedl, že se týmu při pohledu na podobnost rozměrů a konstrukce vraku s rozměry a konstrukcí Vasy zrychlil tep. Analýza nalezených pozůstatků lodi ukázala, že dubové dřevo na její výrobu bylo pokáceno v roce 1627 ve stockholmském údolí Mälaren, odkud pocházelo i dřevo Vasy.

Archeologové věřili v objevení Äppletu již dříve, všechny stopy se ale vždy ukázaly jako slepé. Dva vraky nalezené u Vaxholmu v roce 2019 totiž byly lodě Apollo a Maria, postavené v roce 1648.

Podle zástupců muzea Vrak se zachovala většina trupu až do výšky spodní paluby, která vyčnívala šest až sedm metrů z mořského dna.

Klíčový dílek pro další průzkum

Když Hansson hovořil o významu objevu, označil jej za další klíčový dílek skládačky ve studiu vývoje švédského loďařství. Jeho kolega Höglund dodal, že Äpplet jim pomůže pochopit, jak se vyvíjely velké válečné lodě, a to od nestabilní Vasy až k námořním velikánům, kteří mohli ovládat Baltské moře - což byl rozhodující faktor při vzniku švédské velmoci v 16. století.

Zdroj: Youtube

Vrak Äpplet leží v chráněné vojenské oblasti, což znamená, že potápění zde je zakázáno bez doprovodu potápěčů švédského námořnictva. „Zatím neexistují žádné plány na záchranu vraku, ale chystáme se udělat jeho 3D snímek,“ řekl Höglund CNN.

Vasa, která byla dlouhá 69 metrů, se potopila při své první plavbě poté, co urazila jen něco málo přes kilometr. Byla pojmenována po švédském králi Gustavu Vasovi a postavena tak, aby se stala symbolem vojenské síly země.