Vzpomínáte si? O Velikonocích 2015 řádilo aprílové počasí:

| Video: Youtube

Někdy na lyže, jindy k vodě

Velikonoce jsou pohyblivé svátky. Už po staletí se slaví vždy první neděli po jarním úplňku. To znamená, že nejdříve mohou nastat 22. března a nejpozději je můžeme oslavit 25. dubna. Není divu, že počasí o těchto svátcích může být nejen aprílové, ale často i zimní, nebo naopak s teplotami atakujícími letní hodnoty.

Podle meteorologů už jsme tak v posledních dvaceti letech zažili i Velikonoce, kdy byla větší zima než o Vánocích, ale i Velikonoce, kdy už bylo počasí téměř na koupání.

„Za uvedené období možného konání Velikonoc vzroste průměrná denní teplota v pražském Klementinu z 5,4 °Celsia na 10,2 °Celsia. Proto jsou i teplotní extrémy na jarní svátky v širokém rozmezí,“ sdělila Deníku známá meteoroložka Dagmar Honsová.


Nahrává se anketa ...

A letos to vypadá, že o velikonočním týdnu nám počasí předvede téměř všechno co umí, tedy sníh, mráz, vítr, déšť i příjemné teplo.

Začátek týdne přinese sníh

Letos by počasí o Velikonocích mělo výletníkům i sportovcům přát. Ale než se k přívětivým svátkům dostaneme, užijeme si velmi nevlídné dny. Počátek velikonočního týdne totiž přinese výrazně podprůměrné teploty.

„V pondělí budou v předpovědích počasí sněhové vločky, v úterý ranní mrazy na celém území,“ upozornila Dagmar Honsová.

Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) k nám totiž za víkendovou zvlněnou studenou frontou začne od severozápadu proudit studený vzduch.

V pondělí bude oblačno až zataženo, místy s deštěm nebo přeháňkami. Ty však budou zpočátku od středních poloh sněhové, ale postupně bude sněžit už jen na horách. Ranní teploty se budou pohybovat kolem nuly a mohou spadnout na minus 1 °C, denní dosáhnou nejvýše 6 °C až 10 °C.

O velikonočním počasí už mají jasno i ve Velké Británii. Ovšem na rozdíl od nás se obyvatelé britských ostrovů nemají na co těšit. Bude jim totiž pršet, což tam sice není nijak nezvyklé, ovšem tamější předpovědní služba Met Office už vydala varování, že bude deště bude opravdu hodně.

V úterý bude polojasno a ráno bude ještě chladněji než v pondělí. Teplota může klesnout až na minus čtyři stupně Celsia. Den však bude o něco příjemnější – meteorologové předpovídají polojasno a teploty mezi 10 až 14 °C.

Někde však bude větrno. Ve východní polovině území povane čerstvý vítr místy s nárazy až kolem 55 kilometrů v hodině.

Na počátku týdne k nám začne po přední straně brázdy nízkého tlaku vzduchu nad západní Evropou proudit teplejší vzduch od jihu. „V polovině týdne přechodně počasí u nás ovlivní frontální systém spojený s touto brázdou,“ uvádí ČHMÚ.

Ve středu se konečně zbavíme ranních mrazíků, protože teplota se po ránu vyhoupne na 2 až 6 °C. Den bude polojasný, ojediněle s přeháňkami a teplotami kolem 10 až 14 °C.

close Koledníci, kteří chtějí o Velikonočním pondělí vyrazit s pomlázkou hned po ránu, by měli pamatovat na teplé oblečení.. info Zdroj: Deník/Karel Pech zoom_in Koledníci, kteří chtějí o Velikonočním pondělí vyrazit s pomlázkou hned po ránu, by měli pamatovat na teplé oblečení.

Velikonoční prázdniny začnou deštivě

Ve čtvrtek začínají dětem velikonoční prázdniny, ale počasí je příliš nepotěší. Podle předpovědi bude oblačno až zataženo a na většině území bude pršet. Ráno dosáhnou teploty na 4 až 8 stupňů, přes den bude devět až 13 °Celsia.

V pátek už bude počasí pro pobyt v přírodě přiznivější. Bude oblačno až polojasno, někde se ještě mohou objevit ojedinělé přeháňky. Ranní teploty vystoupí na tři až sedm stupňů, denní teploty budou o něco vyšší než ve čtvrtek: dosáhnou 12 až 16 °C.

V sobotu bude podobné počasí, přes den však může být až 18 stupňů Celsia.

Letní čas:

Koledníci budou mít hezké počasí

Příjemné a teplé počasí by si lidé měli užít i ve dva sváteční dny. „Velikonoční víkend přinese až 18 ° Celsia,“ slibuje meteoroložka Dagmar Honsová.

I když bude o Velikonocích hezké počasí, na to, abychom si je užili, budeme mít o hodinu méně. O Velikonoční neděli nad ránem si totiž posuneme hodinky o hodinu dopředu, protože se následujícího půl roku opět budeme řídit letním časem.

V neděli bude polojasno až oblačno, ojediněle se mohou vyskytnout přeháňky. Ráno přinese tři až  sedm stupňů Celsia, denní teploty opět vystoupají na 14 až 18 °Celsia.

Na Velikonoční pondělí zřejmě bude o trochu méně sluníčka, přesto mohou koledníci s pomlázkou vyrazit bez obav. Čeká nás oblačné počasí, přeháňky se však vyskytnou jen ojediněle.

Kdo chce na koledu vyjít brzy po ránu, měl by se obléci trochu tepleji, protože venku jej čekají jen tři až sedm stupňů Celsia. Přes den však bude o deset stupňů tepleji.