Jak si všimla CNN, tajná služba letošní sérii hádanek označila za zatím nejtěžší. Po jejich zdolání čeká na luštitele tajenka, kterou je sváteční pozdrav. „Hádanky byly od počátku jádrem práce naší služby. Tyto dovednosti představují naše kořeny v kryptografii a šifrování a stále jsou důležité pro plnění našeho moderního poslání, jímž je zajištění bezpečnosti naší země,“ uvedla Anne Keast-Butlerová, první žena v čele GCHQ.

Skupina hádankářů složená z členů tajné služby připravila sérii různorodých hlavolamů zaměřených na děti a studenty mezi 11 a 18 lety věku. „Naši hádankáři připravili výzvu, která je postavená tak, aby ji mohli řešit lidé různých talentů. Ať jste analytik, inženýr nebo kreativec, pro každého je tu něco. Tahle hádanka je od toho, aby ji společně řešili spolužáci, rodiny nebo přátelé,“ dodala šéfka tajné služby.

Vánoční šifra britské tajné služby:

| Video: Youtube

Jedna z nich zní: Co propuká, nikdy ale nepadá, může přeskočit, nikdy se však neplazí, lze se toho chopit, nikdy však udržet, často je přítomný, nikdy nevynechá. V další mají luštitelé za úkol doplnit řadu písmen: MIxMI=MAA, TI+TI=RA, DO-SO+TI-MI=RE, RExRE=?. Celý soubor je ke stažení na webu tajné služby a zájemci tam už najdou i rozluštění s vysvětlením.

Vánoční pohlednice z druhé světové války

Britská BBC připomněla, že tajná služba připravila vánoční pohlednici s hlavolamy už potřetí. Letos ji doplnila vzácnou historickou fotografií. V roce 1940 ji pořídila v tehdejším sídle rozvědky Bletchley Parku Joan Wingfieldová a rodina ji později našla v osobním fotoalbu, uvedla BBC.

Šifru v dopisech Marie Stuartovny prolomili vědci v letošním roce:

Wingfieldová byla jednou ze stovek mladých talentovaných mužů a žen, kteří pracovali v tehdy velmi přísně utajovaném středisku tajné služby na dešifrování zachycených zpráv nepřátelských vojsk. Wingfieldová četla zprávy italského námořnictva.

Příběh Bletchley parku za války:

| Video: Youtube

Klíčovou postavou válečného Bletchley Parku byl Alan Turing, který s pomocí prvních počítačů vlastní konstrukce nazvaných Bomba prolomil kódování německého šifrovacího stroje Enigma, poukázala CNN. Práce šifrantů a jejich podíl na vítězství Spojenců ve druhé světové válce zůstal přísným tajemstvím ještě téměř dvacet let po konci bojů.

Od devadesátých let je v Bletchley Parku muzeum představující práci a život lidí, kteří pracovali na prolamování nepřátelských šifer.