Astronomové ve čtvrtek 17. listopadu uvedli, že pokud by se výsledky potvrdily, překonala by nově objevená hvězdokupa dosud nejvzdálenější galaxii identifikovanou Hubbleovým vesmírným dalekohledem. Dosavadní rekordmanku, která vznikla 400 milionů let po vzniku vesmíru.
Galaxijní rekordmanka
Webbův teleskop, který byl vypuštěn loni v prosinci jako nástupce Hubblea, naznačuje, že hvězdy mohly vzniknout dříve, než se dosud předpokládalo. Možná už dokonce za několik milionů let po velkém třesku.
Nejnovější objevy Webbova teleskopu podrobně popsal mezinárodní tým vedený Rohanem Naiduem z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics v časopise Astrophysical Journal Letters.
Článek se podle britského deníku The Guardian podrobně zabývá dvěma výjimečně jasnými galaxiemi, z nichž první pravděpodobně vznikla 350 milionů let po velkém třesku a druhá 450 milionů let po něm.
Naidu uvedl, že ještě předtím, než vyhlásí novou „galaxijní rekordmanku“, bude zapotřebí, aby vesmírný dalekohled provedl ještě další kontrolní pozorování v infračervené oblasti.
„Ačkoli někteří vědci uvádějí, že odhalili galaxie ještě blíže vzniku vesmíru, tyto kandidáty je třeba ještě ověřit,“ uvedli vědci na tiskové konferenci NASA a poznamenali, že některé z nich by mohly být pozdější galaxie napodobující ty dřívější.
„Objevilo se mnoho předběžných oznámení o ještě dřívějších galaxiích a my se jako komunita stále snažíme roztřídit, které z nich by mohly být pravděpodobně skutečné," řekl spoluautor nově publikovaného článku Garth Illingworth z Kalifornské univerzity v Santa Cruz.
Co vše už zachytil Webbův teleskop:
Fotogalerie: Snímky, které zachytil vesmírný dalekohled Jamese Webba
Čekaly na objevení
Hlavní vědecký pracovník Webbova vědeckého programu Tommaso Treu z Kalifornské univerzity v Los Angeles řekl, že dosud předložené důkazy o galaxii, která vznikla 350 milionů let po velkém třesku, jsou tak solidní, jak to jen jde.
Vědecká pracovnice projektu Webb Jane Rigbyová z NASA poznamenala, že tyto galaxie se skrývaly těsně pod hranicemi možností Hubbleova teleskopu. „Čekaly tam na nás. Takových galaxií je tu ke studiu spousta,“ řekla novinářům.
Pokud se nálezy potvrdí a objeví se navíc ještě další rané galaxie, bude to podle výzkumného týmu NASA důkaz o tom, že je Webbův teleskop velmi úspěšný v posouvání hranic vědění až k velkému třesku. „Jednou z nejzajímavějších otázek zůstává, kdy a jak vznikly úplně první galaxie,“ napsali vědci.
Observatoř v hodnotě deseti miliard dolarů - největší a nejvýkonnější dalekohled, který byl kdy vyslán do vesmíru - se nachází na oběžné dráze kolem Slunce ve vzdálenosti 1,6 milionů kilometrů od Země. Jeho plný vědecký provoz byl zahájen v létě a NASA od té doby zveřejnila řadu oslnivých snímků vesmíru.