„Myšlenka, že by se tento festival uspořádal, vznikla před několika roky. Chtěli jsme prostě tímto způsobem vzdát hold skvělému pěvci, národnímu umělci, legendě opery Národního divadla Praha a čestnému občanu Bašky Eduardu Hakenovi, který by se letos dožil sta let. Kraj kolem Bašky velmi miloval. Zároveň jsme si přáli jeho osobnost připomenout co nejširší vrstvě našeho regionu, ale především mladší generaci,“ vysvětlil během akce předseda Lašského smíšeného pěveckého sboru Baška Michal Válek, jenž si na Hakenovi cenil několika vlastností.
„Správně pochopil, že kulturu českého národa dělají obyčejní lidé, pro které je zpěv životní láskou. Měl jsem tu čest s ním několikrát vystupovat. Byl pro mne velkým vzorem nejen jako pěvec, ale i jako člověk. Vždy dokázal i v době totality říct, co si myslí,“ vyzdvihl Michal Válek. V rámci festivalu se uskutečnilo šest koncertů. Ze zahraničí přijel pěvecký sbor Meja z Radwora z Lužice, slovenský sbor Omnia z Žiliny a mužský pěvecký sbor Echo z polského Radlinu. Zasloužený potlesk sklízely ale i moravské sbory z Hlučína, Klimkovic, Brušperku, Kopřivnice, Českého Těšína a Pěvecký sbor Smetana z Frýdku-Místku.
Ze sborů, které přijely z Čech a na festivalu vystoupily v sobotu i v neděli, to byla Vivat muzica z Kraslic a pěvci z Kmochova Kolína. Lašský smíšený pěvecký sbor se publiku představil na dvou koncertech – v sobotu v sále Kulturního domu v Bašce. V neděli pak v místeckém kostele sv. Jana a Pavla. Záštitu nad mezinárodním festivalem převzala dcera zemřelých manželů Hakenových Marie Hakenová-Ulrichová.
„Jsme rádi, že se nám tak velký festival podařilo zdárně uskutečnit. Náklady činily 550 tisíc korun. Velkou částku jsme získali z programu Prazdroj lidem. Sborům, které přijely z velké dálky, jsme zajistili ubytování v Hotelu Petr Bezruč v Malenovicích,“ uvedl Michal Válek, jenž by si přál, aby se z této akce stala tradice. „Bylo by fajn, kdybychom takovýto festival mohli pořádat v pětiletém intervalu. Je to ale jen o penězích,“ dodal Válek.