Celý slavnostní koncert byl uspořádán k 50. výročí založení tohoto souboru. „Je zcela vyprodáno, kapacita míst

k sezení je rovných 588. Takto naplnit sál dokáže jenom Nohavica, Uhlíř a Nedvědi,“ prozradila uvaděčka kina. SLPT Ostravica je pokračovatelem souboru Ondráš, který byl založen v Janovicích v roce 1949. Svůj repertoár soubor vytváří převážně zpracováním originálních materiálů a jako jeden z mála se může pochlubit i vlastními sběry tanců a písní.

Se svými vystoupeními vyjeli i za hranice našeho státu. Navštívili mimo jiné Balkán, Srbsko, Bosnu a Hercegovinu, Makedonii, Jižní Ameriku a Brazílii. „Jsem v souboru od roku 1996, jako z první generace nově vzniklé Malé Ostravice. Tím souborem vlastně žiji od třetí třídy. Folklor je pro mě celoživotní vášeň. Vyrůstám tady s lidmi odmalička, je to takové rodinné zázemí. Je perfektní, když chodíte do skupiny stejně smýšlejících lidí, která vám dodává obrovské množství energie a radosti. Někdy se stane, že nejste před vystoupením zcela v pořádku, jakmile však stoupnete na pódium, světla reflektorů svítí, spousta lidí se na vás dívá, je to, jako byste dala prst do zásuvky. Tak vás to nakopne a vycházíte

s úsměvem,“ svěřil se Jakub Dvorský, vedoucí střední skupiny.

Lidé v sále byli vystoupením nadšeni a každou část představení odměňovali potleskem. Na pódiu se střídaly všechny věkové kategorie a tanečníky doplňoval cimbálový soubor.

„Příprava trvala v podstatě tři čtvrtě roku. Od vzniku choreografického a jevištního, jak by vlastně měl program vypadat, přes různé etapy, kdy se nacvičovalo. Bylo to do poslední chvíle náročné. Máme před sebou ještě nějaká vystoupení, ale celý prosinec jsme si nechali volný, protože potřebujeme opravdu všichni vydechnout,“ řekla Monika Škanderová, vedoucí souboru Ostravica. Ten pro své příznivce také pořádá tradiční Lašské bály, posezení u cimbálu, výchovné koncerty nebo tematické koncerty. Jiřina Sklářová řekla: „Začala jsem na vystoupení chodit jako babička svého vnuka, který

v tomto souboru vystupoval. Nyní je již na studiích, ale já navštěvuji představení dál, protože se mi folklorní tance moc líbí. Je moc dobře, že se tato krásná tradice udržuje.“

Na sobotní koncert se přišlo podívat mnoho lidí, kteří se významně zapsali do historie souboru. Jedním

z nich byl i cimbalista Jiří Vlkojan: „Je to jak ve sportu. Když jsou děti, je dorost, tak se zkrátka pokračuje dál. A v tom je ta jistota, že to bude lepší a lepší.“ Jeho slova potvrdil i Pavel Goluch, který stál v roce 1960 u zrodu souboru Ostravica: „Je moc dobře, že ty písničky a tance nezahynuly a že to má stále kdo živit.“