„Ten mě také v pěti letech přihlásil do houslí, když jsem ještě chodíval do školky. Dědeček pochází z jižní Moravy, proto mám k folkloru velmi blízko. K folkloru dědeček vedl i mé sourozence, bratrance a sestřenici,“ vypočetl Votoupal.
U folkloru nakonec zůstal jen Jakub a jeho sestřenice. „Oba dva hrajeme v souboru Ostravička na housle. V tomto souboru jsem začínal v deseti letech. Po třech letech jsem odešel a hrál v jiných souborech, ale v osmnácti letech jsem se vrátil zpět do Ostravičky jako druhý houslista, postupem času jsem se dostal i k primášování,“ svěřil se Votoupal s tím, že dělat primáše je veliký pocit zodpovědnosti. „Není to jen hraní, ale i organizování věcí, vedení muziky v průběhu hraní. Musíte dávat pozor, aby se vše zahrálo tak, jak to má být,“ řekl Deníku Votoupal.
Ten společně s Ostravičkou nemohl chybět na mezinárodním folklorním festivalu, který od 15. do 19. června hostil Frýdek-Místek. „Před zaplněný náměstím se mi hraje dobře, ač trému má asi každý. Však já vystupuji už delší dobu, tak si postupem času stále více zvykám na publikum,“ prozradil houslista s tím, že nejraději má, když si muzikanti zahrají spontánně jen tak pro radost. „Při vystoupení pro publikum musí být vše nacvičené, nic vás nesmí překvapit. Když hrajete jen tak, je to úplně o něčem jiném,“ přiblížil Votoupal, který se souborem procestoval mnoho míst nejen v České republice. „Byl jsem například v Řecku, minulý rok na Sicílii a v Německu. Nejvíce se mně líbilo na Sicílii. Bylo to u jižního moře a spíše to připomínalo dovolenou,“ prozradil Votoupal, který má rád balkánské soubory a jejich folklor. Jakub Votoupal má i svůj cíl. „Chtěl bych hrát na housle tak, abych to co mám v hlavě, dokázal přenést i do prstů. Ale kvůli jiným povinnostem nemám čas věnovat se pouze hudbě,“ uzavřel Votoupal.
Čtěte také: