„Proto v tomto roce oslavíme už sto padesát let. V současné době má náš orchestr osmačtyřicet členů. Největší krizi jsme měli před deseti roky, kdy na zkoušky chodilo jen deset muzikantů. Tehdy jsme si řekli, že by byla škoda, aby orchestr s takovou dlouholetou tradicí zanikl. Po generační výměně se opět naše řady rozrůstají. Jsme i věkově vyvážení. Nejstarším členem je Zdeněk Pavlíček, naopak nejmladším Dominik Blaženec. Věkový průměr máme kolem třiceti let. Polovinu orchestru tvoří děvčata. Všichni si dobře rozumíme, jsme opravdu dobrá parta kamarádů,“ pochvaloval si dvaadvacetiletý dirigent orchestru Jan Vilášek, který na Janáčkově konzervatoři v Ostravě vystudoval hru na klarinet.

Druhým dirigentem je o dva roky starší Jan Mareš. „Zúčastňujeme se i různých soutěží. Nechyběli jsme třeba na Mezinárodní soutěži dechových orchestrů v Ostravě, kde jsme nakonec skončili ve stříbrném pásmu,“ pochlubil se Jan Mareš.

Šestačtyřicetiletý Miroslav Ševčík, který v orchestru hraje na trubku, se přiznal, že má jedno velké přání. „Chceme, abychom se znovu stali součástí zdejšího kulturního života. Aby o nás bylo vědět a slyšet jako o Šuba duba bandu,“ dodal Ševčík.

Výroční koncert Velkého dechového orchestru Válcovny plechu Frýdek-Místek se uskuteční v neděli 18. prosince od 18 hodin v Národním domě ve Frýdku-Místku. „Měli by přijít i bývalí dirigenti, kteří orchestrem prošli. Akci by měl moderovat Artur Kubica. Na programu nebude chybět klasika, filmová hudba, nějaké popové věci a lidovky s ohledem na blížící se Vánoce. Budeme se snažit, aby program zaujal každého,“ uzavřel Jan Vilášek. V době svého vrcholu byl Velký dechový orchestr Válcoven plechu Frýdek-Místek řazen mezi osm nejlepších amatérských orchestrů v ČSSR. Absolvoval několik tuzemských přehlídek, soutěží a festivalů - a zúčastnil se také zahraničních turné.