Expozice s názvem Hvězdy stříbrného plátna - krásné ženy českého filmu 1933-45 byla zahájená v pátek 14. prosince a potrvá do konce ledna příštího roku. Návštěvníci budou moci například zhlédnout fotografie Marie Glazarové ve filmu režiséra Františka Čápa Babička, Adiny Mandlové ve snímku Ladislava Broma Harmonika nebo Lídy Baarové ve filmu režiséra Otakara Vávry Maskovaná milenka.

 

„Tato výstava je druhou svého druhu v České republice. Výstavu fotek známých českých hereček z období let 1933 až 1945, viděli již loni v polské Vratislavi a v současné době je obdobná výstava v pražské kavárně Platýz. Takže je pro nás čest uspořádat, po Praze jako druhé město v republice, takovou výstavu,“ řekla vedoucí muzea Eva Zamarská.

close zoom_in

Návštěvníky výstavy zcela jistě upoutá pojem křehké krásy ztotožněné s obrazy žen na filmovém plátně. Jde o ženy nejen na první pohled hezké, sličné, ale především o neobyčejné fotografie, jenž zachycují pracovní soustředění, vzrušující okamžiky nitra, emoce a v neposlední řadě štěstí a opojení, které i přes prizma času a vzdálenost od stisknutí spouště aparátu je zahaleno i určitým tajemstvím. Tajemstvím vnitřního světa žen. Touhou prosadit se ve filmu a přiblížit se vysněné dokonalosti desáté múzy.

Film, kde všechno tak rychle a nadšeně zazáří, aby třeba posléze v bolesti a zoufalství pohaslo anebo naopak z utrpení a ubohosti zahořelo a vzplanulo nejjasnějším světlem hvězd. „Divák se na výstavě může procházet mezi tvářemi žen, jejichž oči se ptají po podstatě žití, oslavují lásku, planou pro vášeň, zoufají v bolesti, věří v neuvěřitelné, a posléze pokorně a často v trýzni očekávají a nakonec třeba i darují nový život, aby později zápasily o holou existenci a chléb pro své děti,“ dodal Pavel Jiras, autor kolekce fotografií a historik společnosti Barrandov Studio.