Obecní úřad Sedliště ve spolupráci s centrem pro rodinu a sociální péči v Ostravě pořádá netradiční výstavu Bible očima světa, svět očima bible.

Ojedinělá interaktivní výstava je k vidění do čtvrtka 2. dubna. Zájemci mohou přijít v pracovních dnech od 14 do 17 hodin. „Toto je již třetí zapůjčená výstava od tohoto sdružení - a doufáme, že nikoli poslední. I předchozí výstavy - o ptácích a Dobrodružství na hradě – hlavolamy, měly vždy úspěch nejen u dětí, na které jsou zaměřeny především, ale i u dospělých,“ poznamenala Monika Rusková z obecního úřadu, pod který spadá i muzeum v Sedlištích.

Tentokrát se však akce koná v sousedním kulturním domě, který je prostornější. „Je to velké, rozsáhlé, do muzea by se tato výstava nevešla,“ vysvětlila Monika Rusková.

Naznačila, že návštěvníci se během prohlídky aktivně zapojí do života lidí před tisíci lety. „Putují historií a obsahem bible,“ uvedla s tím, že součástí expozice je promítání filmu a plnění úkolů do katalogu, který je zároveň nedílnou součástí výstavy. „Děti asi nejvíce zaujala možnost pomlít si obilí právě tak, jak se mlelo kdysi, kolik práce jistě dalo udělat aspoň malé množství. Mnoho dětí dostane pytlíček, takže si mohou vlastnoručně namleté obilí dokonce odnést s sebou,“ řekla.

„Ty nejmenší děti z místní mateřské školky, kteří ještě neumějí číst, ale taky se zúčastnily, přicházejí na naše výstavy aktivně a rády,“ všimla si Rusová. „Teď je bezesporu zaujalo to, že musí strčit ruku do krabice s dřevěnými zvířátky a hmatem poznat, které zvíře to je,“ přiblížila Rusková. Tradičně zve školy z okolí, tedy z Lískovce a Bruzovic, a samozřejmě děti z místní školy v Sedlištích.

„Máme vyzkoušeno, že poté, co z výstavy odejdou, přijdou ještě jednou s rodiči, babičkami a dědečky - pochlubit se, jak zvládly úkoly. A samozřejmě i dospělí se mají na co dívat, něco zajímavého si přečíst, popřípadě splnit jednotlivé úkoly,“ upozornila.

Muzeum připomene místní spolky

Monika Rusková připomněla, že Muzeum Lašská jizba po tříleté pauze brzy znovuotevře stálou expozici, a to u příležitosti Obecních slavností, které budou 13. a 14. června. „Expozice se zaměří především na Lašskou jizbu jako takovou. Bude věnována národopisnému sdružení Sedlišťan, které slavilo v loňském roce stoleté výročí vzniku, ale také hornickému spolku Rozkvět a historii sboru dobrovolných hasičů v Sedlištích. Všechny tyto spolky mají v obci dlouholetou tradici, tudíž zachováme aspoň část toho, co je třeba sdělit dalším generacím. Na připravované akce bych ráda všechny pozvala.“

Přečtete si také: Výstava v Sedlištích je o panenkách