„Od té doby, co jsem se přistěhovala do Brušperku, chodívám na svatokateřinský jarmark každým rokem. Letos jsem s sebou vzala i tříletou dceru Kristýnku. Koupili jsme si pár drobností, Kristýnce punčocháče, manželovi turecký med, který má moc rád, pro sestřenici máme náhrdelník pod stromeček a našli jsme tu i inspiraci na další vánoční dárky,“ pověděla Jana Lyčková z Brušperku. „Na jarmarku je pokaždé příjemná předvánoční atmosféra a letos ji ještě podtrhnul čerstvý sníh,“ dodala.

Svatokateřinský jarmark má v Brušperku tradici trvající desítky let a většina místních obyvatel si jej nenechá ujít. „Každý rok se na jarmark těším. S pětiletým synem Jeníkem jsme si už koupili různé dobroty jako sýry, štramberské uši a dala jsem si i štamprličku medoviny na zahřátí. Jinak vybíráme dárky, o které bychom mohli napsat Ježíškovi,“ usmála se Miroslava Šiláková z Brušperku. „Napíšu Ježíškovi o závodničku na dálkové ovládání a taky o aktovku do školy,“ prozradil pětiletý Jeník.

Na jarmark však dorazili i přespolní. „Jarmark jsme objevili úplně náhodou, když jsme jeli kolem na výlet. Je to ale milé překvapení. Vybrali jsme si nějaké drobnosti a dobroty pro děti,“ prozradil Vladimír Junek z Paskova, zatímco se jeho tříletá dcerka Agátka spolu se čtyř a půlletým Vojtou Velebilem radili, jestli si mají vybrat raději perníkového čerta nebo Mikuláše. Stánkaři s průběhem jarmarku byli spokojeni částečně. „Oproti jiným rokům přišlo méně lidí. Spoustu jich asi odradila zima a plískanice. Ti, co přišli, ale měli o perníčky veliký zájem. Nejvíce jdou teď právě na odbyt čerti a Mikulášové. Hodně se ale lidem líbí i marcipánoví andílci,“ podotkl prodejce medových perníčků Petr Žurek z Opavy.