Stálá expozice, jež se pravidelně obměňuje dvakrát ročně, momentálně opět láká na díla autorů, již jsou spřízněni s beskydským krajem – jádro výstavy tvoří díla Leopolda Parmy, reliéfy a obrazy Jana Satiny, umělecké smalty Petra Bednáře, obrazy Dalibora Valáška a práce Tomáše Cidlíka.

Významným tvůrcem Pobeskydí je bezesporu Leopold Parma, jenž se narodil roku 1891 v Tiché u Frenštátu pod Radhoštěm a dlouho ve svém životě působil jako učitel. Co se týče jeho tvorby, věnoval se především dřevořezbě, jako malíř vytvářel pastely a olejomalby, mezi jeho aktivity však patřila také umělecká fotografie a scénografie. Na zdejší výstavě jsou například k vidění jeho realistické obrazy oslavující krajinu Beskyd. Leopold Parma inspiroval a ovlivnil mnohé další beskydské tvůrce a výrazně přispěl také ke kulturnímu životu kraje.

Jan Satina, mimo jiné bratr lidové umělkyně Františky Pituchové, je dalším vystavovatelem Galerie Ostravice. Autor, nazývaný též „malíř Bezručova kraje“, zde vystavuje díla, ze kterých čiší láska k místní přírodě i lidem. Z obrazů si můžeme prohlédnout například portrét Františky Pituchové, olej Odpočinek nebo obraz Pod vrcholem Lysé. Kromě obrazů ale Satina vystavuje také dřevěné sošky (Děvča z hor, Lysaři) a reliéfy.

Dalším středobodem výstavy jsou umělecké smalty Petra Bednáře. Konkrétně se jedná například o cyklus s názvem Pohled do krajiny. Autor, který se narodil roku 1946, slaví se svými díly úspěchy i na světových výstavách.

Dalibor Valášek, tvůrce, jenž se narodil právě na Ostravici, se původně ve svých obrazech zaměřoval na beskydskou krajinu, posléze se začal věnovat i figurálním kompozicím (k vidění je obraz z roku 2006). Díla jsou meditací nad lidmi, krajinou i dobou. Dalibor Valášek vystavuje nejen zde, ale i v jiných místech republiky a v zahraničí.

Posledním vystavovatelem je Tomáš Cidlík, kterému choroba a operace hrtanu znemožnily působení v hudební skupině i práci učitele. Posléze se vrhl na uměleckou tvorbu, jeho doménou je práce se dřevem, kovem i kamenem, vychoval už celou řadu tvůrců, z nichž se stali uznávaní umělci.

Galerii Ostravice, která se nachází v centru obce, můžete navštívit ve všední dny, a to v časech, kdy je otevřena místní knihovna, otevřeno je pak i v sobotu dopoledne.

ALENA VELIČKOVÁ