Že se tento nástroj prosazuje i v tomto století to dokazuje tradiční soutěž Beskydská heligonka v zahradě hotelu Freud na Ostravici, kde proběhl již devátý ročník. Libozvučné tóny nesoucí se do okolních kopců přilákaly stovky diváků, kteří zároveň tvořili také porotu.

Již tradičně mezi sebou soutěžily folklorní oblasti Lašska, Valašska a slovenské Kysuce, odkud přichází většina soutěžících. O tom, že heligonka není oblíbená jen u starší generace, svědčí velké množství mladých interpretů jakými jsou sourozenci Urbánkovi z Vysokého nad Kysucou, Dárinka Truchlá z Čadce, nebo maličká Katarínka Kubačáková, jejíž zvučný hlas a perfektní technika divákům doslova učarovala.

Trojnásobná vítězka ženské soutěže Vlasta Múdriková studuje VŠ muzických umění a harmoniku bere jako relaxaci i rodinnou tradici. Prvně se zde představilo havířovské duo HIPI (Jan Koňařík a Pavel Matoušek), které své vstoupení pojalo stylově v duchu staropražských kabaretů. Vítěz mužské kategorie Miroslav Ország okouzlil diváky brilantním zvukem svého nástroje i dobrým pěveckým přednesem. Početná divácká kulisa se pak postarala o jeden z vrcholů kulturního léta na Ostravice.