Kapela Jazz class quartet vznikla v září roku 2009. Myšlenka založit kapelu se zrodila na letní jazzové dílně ve Frýdlantu v Čechách, kde se poprvé potkali Jan Kavka a Zdeněk Holka.

Po společném jamování oba dva poznali, že si výborně padnou do noty, takže byl zrod nové kapely na spadnutí. K založení akustického tria, což byl původní plán, chybělo sehnat bubeníka.

Jan Kavka byl již delší dobu v kontaktu s Vaškem Pálkou, se kterým měli společně založit kapelu, kde by se hrály hlavně věci americkéhoo saxofonisty Joshuy Redmana. Z této vize nakonec sešlo a Vašek společně se Zdeňkem a Honzou začali zkoušet v září 2009.

Kapela asi rok fungovala jako trio (Jazz class trio). Po roce občasného hraní se ke kapele přidal ostravský saxofonista Pavel Prokop. Kapela dostala nový sound a z tria se stal quartet. Jazz class quartet se zpočátku zabýval téměř výhradně standardními jazzovými skladbami. V současné době už ale těleso pracuje hlavně na autorských věcech v tomto složení: Jan Kavka – piano, Pavel Prokop – saxofony, Zdeněk Holka – kontrabas a Vašek Pálka – bicí.