Jednotlivé koncerty i divadelní představení se nebudou odehrávat pouze v hlavním festivalovém dějišti na Hukvaldech, ale také na zámku ve Frýdku-Místku.

Páteční večer nabídl koncert Kytarové črty v mottě hradu Hukvaldy v podání trojice mladých kytaristů Anna Slezáková, Duši Burmeč a Vlastimil Flajšingr, kteří v roce 2003 vytvořili komorní seskupení pod názvem Trio Nété. Poprvé se sešli v souboru Moravia Guitar Consort, zaměřujícím se na interpretaci renesanční a barokní hudby. V roce 2005 bylo trio na základě nahrávky vybráno k účasti v závěrečných kolech mezinárodní soutěže komorní hudby v Ósace v Japonsku a v roce 2006 získalo první cenu v mezinárodní kytarové soutěži v italské Gorizii. Trio s příznivými ohlasy koncertuje na mezinárodní scéně kytarové i komorní hudby a bylo také poctěno několika věnováními, přičemž Fauxbourdon hudebního skladatele Miloše Štědroně a Re-Iva Bláhy jsou s největší pravděpodobností vůbec prvními skladbami předních českých skladatelů-nekytaristů pro kytarové trio. Všichni tři členové tria pocházejí z jižní Moravy (Zlín, Uherské Hradiště), získali vynikající hudební vzdělání, působí také jako sóloví hráči a jsou držiteli četných hudebních ocenění.

Sobota 

Dvě festivalové produkce návštěvníky čekají v sobotu. V rytířském sále zámku ve Frýdku-Místku se uskuteční v 18 hodin recital pro klavír a violoncello, jehož aktéry budou dva mladí umělci jedenatřicetiletý švédský klavírista a pedagog Carl Petersson a polská violoncellistka Estera Rajnicka.

Carl Petersson začal hrát na klavír v patnácti letech, o deset let později zakončil svá studia na Královské dánské akademii hudby v Kodani, kde pod vedením Josého Ribery absolvoval obory klavíru a klavírní pedagogiky. Během studií se zúčastnil četných mezinárodních mistrovských kurzů v Dánsku, Švédsku a Izraeli. Jako sólista nebo s doprovodem orchestru vystoupil na koncertech ve Švédsku, v Dánsku, Polsku, ve Francii, v České republice, Německu a Izraeli. V roce 2009 absolvoval svůj severoamerický debut, při němž koncertoval s West Coast Symphony v kanadském Vancouveru a Carson City Symphony v USA. Vystupuje také často s komorními umělci a operními pěvci. Je laureátem četných klavírních soutěží, včetně ceny Steinway Festival pro mladé klavíristy. Během Tel-Hai Master Classes v Izraeli byl oceněn prestižní Isman Family Prize za mimořádný umělecký výkon.

V prosinci 2008 převzal z rukou švédského ministra kultury cenu Helsingborg cultural prize za svůj výkon v klavírních koncertech Friedricha von Flotowa. Je také laureátem ocenění Längmanska Cultural Fund (2007, 2009) a Lions International (2007). Jako pedagog působil rok na Královské dánské akademii hudby v Kodani. V roce 2009 zahájil doktorandské studium na renomované Akademii hudby v polském Krakově, pod vedením Prof. Mariola Cieniawy. V roce 2008 nahrál v doprovodu Plzeňské filharmonie CD se dvěma klavírními koncerty romantického hudebního skladatele Friedricha von Flotowa. Tato světová premiéra, vydaná vydavatelstvím Sterling Records, dosáhla širokého ohlasu mezinárodní hudební kritiky. Estera Rajnicka pochází ze slezského Chorzówa v Polsku. Od svých sedmi let se věnovala studiu hry na violoncello, později pokračovala pod vedením D. Imielowské na Hukdební akademii v Krakově. Zúčastňovala se také mistrovských kurzů u několika významných umělců, jako například M. Dmochowského, D. Stabravy, M. Zeuthena a A. Geberta člena světově proslulého Altenbergova Tria. Je především komorní hráčkou, má za sebou několik nahrávek premiérově uvedených hudebních děl a klasického repertoáru. V březnu letošního roku natočila společně s Carlem Peterssonem CD nahrávku kompletních violoncellových a klavírních skladeb Friedricha von Flotowa u příležitosti 200. výročí jeho narození pro švédské hudební vydavatelství Sterling.

Jejich společný koncert je sestaven z klavírních děl L. v. Beethovena, F. Liszta, F. Chopina, C. Debussyho a L. Godowskeho, S. Rachmaninova a D. Poppera a ze Šesti melodií pro violoncello a klavír z díla F. v. Flotowa a J. Offenbacha.

Nejen hudba

DIVADLO

V sobotu večer si nepochybně přijdou na své také milovníci divadla, pro něž připravila ve 20.30 hodin v letním amfiteátru hukvaldské obory Česká scéna Těšínského divadla klasickou divadelní hru A. Jiráska Lucerna s hudbou E. Krečmara na texty Z. Bartáka v režii Miloslava Čížka.

VÝSTAVY

Také nedělní odpoledne a večer slibuje na Hukvaldech řadu zajímavých událostí. Již v 16 hodin bude v Památníku Leoše Janáčka na Hukvaldech otevřena výstava obrazů a soch věnovaných L. Janáčkovi, kterou pořádá Nadace Leoše Janáčka v Brně. O hodinu později v 17 hodin bude v hradní mottě na Hukvaldech odhalena pamětní deska známému ostravskému fotografovi Františkovi Řezníčkovi, jenž řadu let fotograficky dokumentoval jednotlivé ročníky Mezinárodního hudebního festivalu Janáčkovy Hukvaldy. Právě motta hradu Hukvaldy se mu stala před pěti lety osudnou: tragicky zde zahynul při výkonu svého povolání. Po tomto vzpomínkovém aktu bude následovat v hradní kapli svatého Ondřeje fotografická výstava Dalibora Bednáře nazvaná 8 snímků pro Františka s hudebním doprovodem Regny Musicy.

DIVADLO

Festivalový víkend uzavře ve 20.30 hodin v hradní mottě baletní představení na hudbu M. Ravela, E. H. Griega a A. Vivaldiho v nastudování sólistů baletu Národního divadla moravskoslezského Ostrava a souboru Musica Opavia se sólistkou Alžbětou Falcníkovou (housle).

BOHDANA RYWIKOVÁ