Okolo sedmdesáti hostů dorazilo, aby se dozvěděli něco více z pod pokličky této známé osobnosti, kterou můžeme spatřit na obrazovce, v divadle Na Fidlovačce, ale stále více obdivujeme její překrásné naivní obrázky. Iva Hűttnerová zavítala do našeho regionu již během minulého týdne, protože na zámku Karviná-Fryštát vystavuje své obrázky.

Jak sama řekla: „Jsem mile překvapena krajinou pod Beskydami. Mé představy o tomto regionu byly zcela zkreslené, zapadaly kdesi do veršů Petra Bezruče – doly, hutě, těžká práce a zaprášené prostředí. Jsem ráda, že tomu už dnes je jinak a mrzí mne, že pro nepřetržitý déšť si nemohu prohlédnout město Frýdek-Místek. Snad to brzy napravím,“ dodala malířka.

Dále se rozvykládala o svém životě. Narodila se tři roky po válce, vystudovala divadelní fakultu. S malováním začala už na studiích, ovlivnil ji herecký kolega Jan Kanyza, který také kreslil, ale spíše surrealistická témata. Ona přicházela na to, že ji spíše zajímají obrázky z pouti, vetešnické krámy, kolotoče a jiné obrázky, které jí zůstaly v paměti z dětství.

Dnes už dokonale dokáže skloubit práci v divadle a malování, které vřele doporučuje všem a dodává, že začít s malováním není nikdy pozdě. Na otázku, jak a kde studuje postavičky, jejich kostýmy a děje, které zachycuje na obrázcích, Hűttnerová odpovídá: „Listuji a hledám ve starých časopisech Pražanka, Moravanka a jiných, prosedím nad tím spoustu času, než se rozhodnu něco namalovat.“ Mnozí z nás známe tuto umělkyni z televizního pořadu Domácí štěstí, který běžel na obrazovkách šest let.

Předlohou tomuto seriálu se stala její půvabně malovaná knížka Domácí štěstí. „Ráda na tento populární televizní pořad vzpomínám, poznala jsem spoustu skvělých lidí, řemesel, navštívila jsem pro mne neznámá místa, škoda, že už to skončilo,“ posteskla si moderátorka tohoto pořadu.