Mezi řadou významných událostí, které přinesl Frýdecko-Místecku uplynulý rok, se zapsal i úspěch teprve osmnáctileté brušperské krásky Kateřiny Štalmachové, která zabojovala o prestižní korunku Miss ČR 2008. Kateřina se od svých devíti let závodně věnovala latinsko americkým tancům a tuto svou dovednost v soutěži o nejkrásnější českou dívku také zúročila, když ve volné disciplíně bravurně zatančila čaču. Porotce očarovalo její pohybové nadání a Kateřina získala titul Miss talent.

Zdravá a fit

Od soutěže však uběhlo už téměř tři čtvrtě roku. „Když skončila Miss, proběhlo pár akcí, přehlídky, focení pro domácí i zahraniční časopisy, většina finalistek se objevovala na titulních stránkách. V létě jsme pak odjeli fotit do Egypta, jenomže místo krásných vzpomínek jsem si odtamtud přivezla žaludeční potíže, ze kterých jsem se pak dlouho nemohla vyléčit,“ rozpovídala se Kateřina Štalmachová.

„Sotva jsem se z toho vylízala, přišly další zdravotní problémy, tentokrát se zády. Na podzim jsem kvůli tomu měsíc musela zůstat ležet. To všechno se odrazilo na mé postavě a přibrala jsem,“ přiznala Kateřina. Fanouškům křehké brunetky, která do soutěže vstoupila s mírami 90, 66, 91, výškou 173 centimetry a váhou 60 kilogramů, ale zatím nemusejí zděšením vstávat vlasy na hlavě. „V pase mám pořád kolem sedmdesáti centimetrů. Není to zas taková hrůza, ale na focení to zrovna taky není. V pražské agentuře se teď raději ani neukazuji, protože by mě tamní manažerka asi přetrhla,“ smála se zelenooká krasavice. Rozhodně ale nehodlá skončit jako „otylka“. „Záda se mi už spravila, takže jsem zase začala chodit do posilovny a trénuji, aby se mi postava brzy vrátila do normálu a mohla jsem zase vydělávat,“ ujistila.

Na školu nezapomíná

Kateřina studuje teď už třetí ročník všeobecného gymnázia v Ostravě. Přes velkou náročnost soutěže však studium nepřerušila, pouze studovala podle individuálního plánu. „Pokud dostanu nějaké nabídky, určitě jich využiji, ale rozhodně bych chtěla studovat a později dělat svou práci a modeling k tomu mít jen navíc, ten je pro mě spíš jen něco jako brigáda,“ řekla ještě před soutěží Kateřina.

„Škola je v pohodě. Poslední měsíce jsem nejezdila do Prahy a na školu měla dost času, takže mohou být spokojeni rodiče i já sama,“ zhodnotila situaci po zhruba osmi měsících. „Pracovních nabídek nejvíce přicházelo krátce po soutěži. Zažila jsem ještě poslední rok Miss s prezidentem soutěže Milošem Zapletalem, který měl ohromné zkušenosti, všechno podchycené, připravené a perfektně zorganizované. Teď se ale majitelé Miss změnili, soutěž ztratila některé sponzory a spolupracovníky, příprava letošního ročníku má zpoždění a nikdo přesně neví, co bude dál. To všechno se samozřejmě odráží i na nás, které už jsme soutěží prošly,“ pověděla loňská finalistka.

I když si v praxi ověřila, že by se prací modelky mohla celkem slušně uživit, stále trvá na svých prioritách. „Především bych chtěla příští rok odmaturovat a pak bych se moc ráda dostala na vysokou školu ekonomickou do Prahy, na obor zaměřený na evropská studia a mezinárodní vztahy. Přijímačky se tam ale dělají ze dvou jazyků a matematiky, na kterou jsem nikdy moc nebyla. Rychle se to blíží, rok uteče jako voda, proto se raději snažím na přijímačky připravovat už teď. Začala jsem už raději chodit na doučování a také do jazyků,“ svěřila se Katka.

„Kdybych se dostala na školu do Prahy, měla bych šanci skloubit práci, školu, kariéru. Je to takový můj sen, studovat a přivydělávat si modelingem. Vím jistě, že v Praze bych práci modelky našla. V Ostravě sice asi taky, práce je tu dost, jenomže hodně mizerně placené,“ konstatovala úřadující Miss talent.

Vztahy a láska

Vloni na jaře, kdy soutěž probíhala, tehdy osmnáctiletá Katka ještě žádný perspektivní vztah neměla, zato ale měla celkem jasnou představu, jak by měl její budoucí přítel vypadat. „Až se v mém životě nějaký muž objeví, musí být osobnost. Měla by z něj vyzařovat přirozená autorita, měl by být chlap, žádný puberťák. Měl by vědět, co chce, být inteligentní a nebylo by špatné, kdyby byl i trochu pohledný,“ svěřila se vloni kráska.

„Přítele už mám a dá se říct, že je podle mých představ. Je sice ještě mladý, ale chová se perfektně a je prostě úžasný. Chodíme spolu už několik měsíců, je to můj první dlouhodobější vztah,“ usmála se Kateřina. Nejvíce nápadníků se prý kolem ní objevilo hned po soutěži. „Hlavně to zkoušeli kluci na škole, ale nic z toho nebylo. I teď se ale ještě občas stává, že na mně někdo kouká a neví, co říct, nebo si třeba vzpomene, že mě viděl v Miss. Někdy jsou to docela zábavné situace,“ rozesmála se Kateřina.

Také kamarádi kolem ní se po soutěži protřídili. „Setkala jsem se se spoustou závisti, o mnoho přátel jsem přišla, ale ti nejlepší mi zůstali. Ve škole je to ale všechno v pohodě. Jen učitelé mi po soutěži strašně nadržovali, až jsem se za to někdy styděla. Nechtěla jsem protekci, bylo mi to vůči ostatním trapné. Teď už se to ale zase všechno vrátilo do starých kolejí a je to v pohodě,“ prozradila.

Účast v soutěži pro Kateřinu znamenala i konec dětské naivity. „Soutěž mě hodně změnila, stala jsem se mnohem nedůvěřivější. Nevěřím už lidem jako dříve, na soutěži jsem viděla, jak dobře některé holky umějí lhát a přetvařovat se, jen aby dosáhly svého. Vlastně to byla dost negativní zkušenost. Vůbec se mi nelíbí takový svět, kde vítězí vypočítavost, každý se honí jen za penězi a záleží jen na tom, jak má kdo ostré lokty a jak se umí prosadit. Účast v soutěži mi dala i větší nadhled a mnohem více ženskosti. Vzala jsem si k srdci i rady různých poradců, vizážistů a odborníků. Kdybych se soutěže nezúčastnila, možná bych ještě pořád byla takové naivní miminko. Naučila jsem se ale být realistka a věřit jen sama v sebe,“ shrnula zkušenost letošní Miss talent.

Kam dál?

Štalmachovi čekali na Miss

Kráska z Brušperku se uchází o korunku Miss