Jarka Rybová se narodila v roce 1953 v Opavě. Vystudovala Střední uměleckou školu v Uherském Hradišti, obor výtvarné zpracování keramiky, pod vedením profesora Stanislava Mikuláštíka a Ladislava Groše. Své keramické práce začala vystavovat v roce 1977. Zpočátku se zabývala designem souborů užitkové keramiky vytáčené na hrnčířském kruhu s převažujícím majolikovým charakterem, v současné době pracuje na vytváření modelovaných a lepených keramických plastik a reliéfních keramických obrazů. Celá tvorba je ve znameníco nejdokonalejšího technologického zpracování.

Autorka využívá různorodého charakteru keramických hlín, kontrastu hrubé a jemné hmoty. Pracuje s barevností glazur, s jejich leskem a matem. Vypaluje v elektrické peci a také živým ohněm, který dodává keramickým dílům punc neopakovatelného originálu. Užitá a dekorativní funkce keramických útvarů vychází z citlivě promyšlené věcnosti, blízké přírodní i lidské přítomnosti. Lehce humorný ráz dokumentuje duchaplnou invenci i optimismus, zápal i elán autorky.

V letech 2000 a 2011 pracovala jako odborná učitelka, předávala své zkušenosti studentům keramického oboru Střední umělecké školy v Ostravě. Taktéž se zabývá přednáškovou a poradenskou činností v oblasti technologie vytváření keramiky, zařízení keramických dílen, volby nejvhodnějších materiálů pro vytváření v konkrétní skupině nebo v konkrétním prostoru. Od roku 1977 obeslala 48 skupinových výstav a uspořádala patnáct samostatných výstav převážně v České republice.