„Autorská čtení a setkání se spisovateli mají u nás dlouhou tradici. Letošní sezóna je ale hodně nestandardní a od března jsme žádné čtení neuspořádali. Proto jsme se rozhodli, že místo tradičních dvou hostů pozveme hosty rovnou čtyři a každý z nich bude mít svého vlastního moderátora nebo moderátorku. Kromě čtení se tak návštěvníci mohou těšit na zajímavé rozhovory,“ říká Jan Delong z Knihovny Třinec.

Dva z pozvaných hostů vystoupí v pátek v Třinci poprvé. Miřenka Čechová je známá především jako představitelka tanečního a fyzického divadla. Spoluzaložila uměleckou skupinu Spitfire Company a mimo jiné vedla také České centrum v New Yorku. Na literárním večeru představí svou druhou knihu Baletky, která nabízí osobitý pohled na cestu za vysněnou taneční kariérou. Miřenku Čechovou uvede a vyzpovídá publicistka a nakladatelka Bára Baronová.

Poprvé v Třinci vystoupí také Aleš Palán, autor bestsellerů, které popisují život samotářů v šumavské divočině i na jiných místech České republiky. S držitelem Magnesie Litery bude vést rozhovor knihovnice Hana Pietrová. Oceňované spisovatele Marka Šindelku a Petra Borkovce už třinecké publikum zná. Oba zde četli už několikrát a tentokrát v Třinci představí své nejnovější texty.

Oba jsou také autory povídek, které vznikly v rámci projektu 3 povídky pro Třinec a byly poděkováním čtenářům za trpělivost během doby, kdy byla knihovna uzavřena. Povídky jsou k dispozici na webu třinecké knihovny. Marka Šindelku uvede ostravský básník Jan Nemček a Petra Borkovce knihovník Jan Delong.

Letní literární večer se uskuteční v prostoru za Knihovnou Třinec u Mklubu. V případě špatného počasí se akce přesune do vnitřních prostor knihovny. Vstupenky je možné koupit na webu Knihovny Třinec nebo v třineckém informačním centru. Literární večery v Třinci se v roce 2020 konají díky podpoře Ministerstva kultury České republiky.

K TÉMATU

Miřenka Čechová
Představitelka tanečního a fyzického divadla, režisérka, spisovatelka a pedagožka. Spoluzaložila uměleckou skupinu Spitfire Company. Je autorkou dvou knih – Miss AmeriKa (2018) a Baletky (2020).

Aleš Palán
Novinář, publicista a spisovatel, autor mnoha knižních rozhovorů a publicistických textů ale také poezie a prózy. V roce 2018 vydal bestseller Raději zešílet v divočině, za který získal Knihu roku Lidových novin. V roce 2019 vydal volné pokračování Jako v nebi, jenže jinak: nová setkání se samotáři z Čech a Moravy. Je držitelem Magnesie Litery.

Marek Šindelka
Básník a prozaik, držitel Ceny Jiřího Ortena (2006) a dvou Magnesií Liter za prózu (2012, 2017). Jeho knihy vyšly v angličtině, nizozemštině či polštině. Jeho zatím poslední vydanou knihou je román Chyba.

Petr Borkovec
Básník, prozaik a překladatel držitel Ceny Jiřího Ortena či německé Ceny Huberta Burdy. Jeho básně vyšly ve většině evropských jazyků. Zatím posledními knihami jsou sbírka povídek Lido di Dante (2017), básnická sbírka Herbář k čemusi horšímu (2018), kniha pro děti Každá věc má něco společného se štěstím (2019, nominace na Magnesii Literu) a soubor krátkých próz Petříček Sellier & Petříček Bellot (2019).