Pastýřské slavnosti propukly v sobotu v areálu Na Mlýně v Kozlovicích. Diváky bavil fraškami s lítými šermířskými souboji soubor Los Pupkos z Uherského Brodu, tančil soubor Valášek, podávaly se speciality, malířka zájemcům kreslila portréty a věštec poodkrývalbudoucnost.

„Pastýřské slavnosti pořádáme v areálu Na Mlýně už druhým rokem a přejeme si, aby se z nich stala každoroční tradice. Vždyť ovce se tady pasou dodnes. Stačí se podívat na protější kopec,“ ukazovala produkční Milada Podolská. „Místní folklorní tradice spojené s pastevectvím předvedl soubor Valášek a hosté si mohli objednat pokrmy z jehněčího nebo skopového masa,“dodalaprodukční.

Své umění předváděl vsetínský kovář Hynek Minarčík. Vyráběl z železa na přání hlavně spony, ale umí ukout i meče, které přivezl s sebou na ukázku. Kousek od něj seděl s kápí na hlavě věštec a z karet odhaloval budoucnost. „Jsem ze Vsetína a mám samozřejmě civilní jméno, ale tady v regionu jsem známý jako Gandalf Šedý,“ řekl věštec. „Pracuji s tarotovými kartami a věštění se věnuji čtrnáct let. I přesto se ale pořád učím. Karty jsou o lidech, proto mohou něco napovědětolidskýchvztazích,“ řekl Gandalf.Některévěci ale karty neprozradí. „Byla za mnou paní a chtěla vědět, jak dopadne na operaci s levou nohou. To se z karet nedá vyčíst a já si netroufnu radit v takových věcech.

Podobné to bylo s člověkem, který hledal práci. V tom mu karty nepomohou,“ pousmálsevěštec. „Chceme areál oživit akcemi. 18. srpna uspořádáme hudební večer zaměřený na country a příští rok nám tady bude každý pátek vyhrávat folková nebo countryová živá hudba,“ přislíbila produkční Milada Podolská.