Celkem 110 výstavních exponátů – maleb, kreseb, písemných dokumentů, fotografií, rukopisů hudebních a básnických děl – Vítězslava Nezvala a obrazů Mirky Filipové je k zhlédnutí v Muzeu Třineckých železáren a města Třince. Dvě souběžné výstavy potrvají do 31. ledna. Zájemci o expozice mohou třinecké muzeum navštívit v pracovní dny od úterý do pátku od 9 do 17 hodin a o víkendu v neděli od 13 do 17 hodin.

Ve velké výstavní síni bude pro návštěvníky muzea otevřena výstava „Vítězslav Nezval – známý neznámý“, která představí na šest desítek Nezvalových originálních prací, převážně malbu, kresbu, písemné dokumenty, fotografie, rukopisy hudebních a básnických děl. K vidění budou i osobní Nezvalovy věci. Exponáty jsou zapůjčeny z Muzea Vysočiny v Třebíči a Moravského zemského muzea v Brně.

„Jako básnická hvězda první velikosti je Vítězslav Nezval poměrně pevně usazen v širokém, obecném kulturním povědomí. Chceme představit Nezvala nejen jako českého básníka, ale i spisovatele, prozaika, esejistu, dramatika, překladatele, skladatele, fotografa a především jako malíře. Nezval byl spoluzakladatel poetismu, vůdčí osobností českého surrealismu, národní umělec, vyznamenaný zlatou medailí Světové rady míru,“ řekla vedoucí muzea Eva Zamarská.

V Galerii Na schodech výtvarnice Mirka Filipová vystaví 40 zajímavých a tajemných děl, a to meditativní kruhové obrazy, znázorňující celistvost, jednotu, sílu, moudrost a vesmír. Filipová po absolvování SUPŠ Uherské Hradiště, obor užitá malba, se začala zabývat kresbou, malbou, textilií, keramikou a šperkem. Převažuje symbolistní abstrahovaná tvorba založená na rytmu ornamentu. „Inspiraci čerpá z východních filozofií, objevují se časté motivy mandaly, průhledy do makrokosmu i mikrokosmu. Často kombinuje techniky, aplikuje keramiku do textilií i malby. Výtvarnice tvoří nejen šperky, knoflíky, těžítka a svícny, ale zároveň navrhuje a doplňuje vybavení interiérů,“ uvádí Zamarská s tím, že Filipová již uspořádala 22 samostatných výstav a svá díla prezentovala na 50 společných výstavách.