Nierika se zprvu řadila k elektronické scéně s prvky triphopu. Do synthetických loopů vplouvaly zvuky nástrojů tradičnějších, přičemž převažovaly kytary. Toto období je zdárně zdokumentováno na prvním albu s názvem Hydroponicum (2003). Nahrála jej pětičlenná formace: Tomáš Neuwerth – bicí, programming, zpěv, Michal Burget – klarinet, zpěv, Monika Lohrerová – zpěv, Zbyněk Machetanz – kytara a Vladimír Schwarz – basa.

V následujícím období kapela odehrála řadu koncertů a dospěla k poněkud syrovějšímu soundu. První vlaštovkou byl CD singl Satellite (2005) a v dubnu 2006 Nierika ohlásila vydání druhého alba s názvem Poison on Your Spoon. Zde se již projevuje vzrůstající vliv „živých nástrojů“, elektronika ustupuje poněkud do pozadí, a Monika Lohrerová přidává ke zpěvu také hru na klavír. Kapela se tímto počinem pomalu vzdaluje od přidělené triphopové škatule.

Na koncertní prezentaci tohoto alba se již podílel šestý člen Martin Vašica (basa), přičemž Vladimír Schwarz se chopil druhé kytary. Tím nastal zásadní zlom v tvorbě. Charakteristická se stala pro kapelu souhra dvou vzájemně se proplétajících kytar se stále invenčněji hrající rytmikou i ostatními nástroji, přičemž zvukové smyčky se přitom takřka vytratily. Kapela dokončila svou metamorfózu a vykročila vstříc k Everyone is Burning. Deska se skládá z osmi písní, které jsou tradičně prodchnuty melancholií ukrytou v hvozdech beskydských, z písní, které také nasákly trochou jazzu či blues a z nichž se občas vynoří i ostří vypůjčené od nejrůznějších hard či noisových oblíbenců. Tvůrci přitom stále kladou velký důraz na melodii. Pro nastávající koncerty se na basu připojí Lukáš Sedláček z kapely Kauflant.