„Akci organizujeme především jako poděkování sponzorům nemocnice. Proto je část vstupenek vyhrazena právě těm, kteří se podílejí na financování nákupu zdravotnické techniky a rozjezdu nových programů nemocnice. Také díky jejich pomoci jsme v letošním roce otevřeli neurologickou jednotku intenzivní péče,“ říká Lenka Franková, tisková mluvčí nemocnice v Třinci.

„Vzhledem k tomu, že zájem o vstupenky na koncert je velký a chceme zážitek z vystoupení zprostředkovat co nejvíce lidem, máme připraven přímý přenos koncertu na velkoplošné obrazovky na prostranství před Kulturním domem Trisia,“ dodává Franková.

Přesně před rokem bavil zdravotníky a sponzory jazzový zpěvák Laďa Kerndl. Zařadil se například ke kapelám Buty, Čechomor a Peha, které na benefici v Trisii vystoupily v minulých letech. Kerndl připomněl, že díky lékařům před třinácti lety překonal zákeřnou chorobu. „Je pravda, že jsem si tady na to vzpomněl. Skoro mi to vehnalo slzy do očí. Před třinácti lety jsem vážil o 32 kilo méně, byl jsem prakticky na márách. Děkuji celému zdravotnictví, že jsem se vrátil,“ uvedl. Publikum bavil krásnými skladbami, ale i historkami ze svého muzikantského života. S posluchači čile komunikoval. „S některými to škubalo, vypadá to, že byste si i zatancovali. Speciálně s Vámi to škubalo fest,“ prohodil po jedné z písní k nejbližší divačce. Zpěvák dostal na závěr od pořadatelů krásnou kytici, kterou vzápětí věnoval dvaaosmdesátileté Hedvice Kiliánové. „Myslím si, že jste dlouho žádnou kytici nedostala,“ řekl dojaté ženě v první řadě. „Udělal mi tím velkou radost,“ svěřila se po koncertě Hedvika Kiliánová. Tehdejší ředitel Nemocnice Třinec Filip Horák na podiu uvedl, že do listopadu 2007 se od sponzorů a dárců podařilo vybrat 2,2 milionu korun. Peníze posílaly obce, města, firmy i soukromé osoby. „Největším sponzorem je město Třinec, které schválilo 520 tisíc korun na dva dětské monitory,“ poznamenal Filip Horák. V minulosti dary přispěly například ke vzniku dětského centra operační léčby, kde bylo za rok odoperováno na 850 malých pacientů. „Ten projekt je životaschopný,“ zdůraznil Horák. Zařízení se také podařilo získat třímilionovou dotaci na rekonstrukci rehabilitace. (lew)