Lípa bude pokácená pro nemoc, usychání a ohrožení stavení. Strom o výšce pětatřiceti metrů a obvodu kmene šest a půl metru zatím roste u lyžařské sjezdovky Na Čele v Ostravici. Zde je v neděli sraz v 15 hodin, kdy odstartuje program, který pak bude pokračovat v dalších částech Ostravice. Posledním bodem programu bude po osmnácté hodině lampionový průvod Ostravicí.

Posezení pro milovníky hor

Pokud počasí dovolí, bude pod lípou odehrána dramatická hra s názvem Sviť, lucerno, sviť, kterou napsala členka Literárního klubu Petra Bezruče Martina Pavlorková-Šomanová. Část textu je na motivy divadelní hry Aloise Jiráska Lucerna, dále je hra obohacena o autorčina slova a postřehy při studiu historie Beskyd a Valašska.

Majitelka staré lípy je příznivcem tradic a místního folklorního souboru Grunik, proto se rozhodla, že strom zcela nepokácí, ale vybuduje zde posezení pro kolemjdoucí a milovníky hor. Do kmene stromu bude vytesaný uměleckým řezbářem obraz s názvem Grunikovský chlapec.

Soutěže, písničky a lampiony

Po rozloučení s lípou se všichni v průvodu s písničkou přesunou do hotelu Freud, kde bude svatomartinský program pokračovat. Pro rodiče je připravena pěvecká soutěž s dětmi, lašský král Zdeňa Viluš I. se svou družinou předvede komediální a písničkové pásmo Odualajne, u nás je to fajne!

Program pokračuje vystoupením učitele Pavla Kudělky s kapelou a následně souboru Grunik. Před odchodem lampionového průvodu (v 18.10 hodin) bude vyhodnocení pěvecké soutěže a soutěže o nejlepší lampion.