Wladek Ligocki z polských Barzanowic vytvořil sochu, kterou pojmenoval Ondráš v plné zbroji. „Od 18 porotců získala nejvíc bodů, ačkoli mu bylo některými znalci historie vytýkáno, že ztvárnil Ondráše spíš jako Jánošíka - s vrkoči místo krátkých vlasů. Každopádně tomuto Ondrášovi to ohromně sluší,“ řekla za pořadatele Jana Maštalířová.

Třetí ročník akce přilákal 17 soutěžících. Přijeli umělci z Mostů, Jablunkova, Návsí, Oldřichovic, Třince, Havířova, Vsetína či Velkých Karlovic, v hotelu Grůň soutěžili i zájemci z Polska, Slovenska i Německa. „Samotná soutěž trvala celých sedm hodin, řezbářský maraton zvládly i všechny tři přihlášené dívky,“ dodala Maštalířová.

Druhé místo obsadil Jiří Cieslar z Návsí, jenž se zároveň stal vítězem divácké ankety. "Vytesal čarodějnici Hanu, jak dává Ondrášovi kouzelný obušek. Podle legendy zabil Ondráše jeho kamarád Juráš právě tímto kouzelným obuškem, který nesměl dát Ondráš z ruky. Pan Cieslar se do tak velké řezby pustil poprvé v životě," přiblížila Maštalířová. Doplnila, že Cieslar v hotelu vystavil své řezbářské práce.

Třetí místo si odnesl Dalibor Cienciala z Oldřichovic za "Ohnivou kouli, která se objevila při Ondrášově narození". Podle Maštalířové autor rovněž čerpal z legendy a své dílo odvedl opravdu dokonale. "Diváci se mohli přesvědčit, že jeho socha je vytesaná z jednoho kusu - koule uvnitř vznikla precizním řezbením přímo v soše," doplnila Maštalířová. Čtvrtá skončila práce Milana Lyska z Mostů - Ondrášův džbán, ve kterém se ukrývá na Skalce poklad. "Na Skalku se dostanete po červené turistické značce a její četné pískovcové rozsedliny ukrývají mnohá tajemství. Autor samozřejmě ztvárnil džbán v mnohonásobném zvětšení, o to je to však jako unikátní dílo hodnotnější," uvedla Maštalířová.

Z dalších umělců z Frýdecko-Místecka se vysoko umístli Pavel Kufa z Mostů a Katka Žukowská z Jablunkova. Šestý Kufa vytvořil sochu Ondráš se dívá z Gírové. "Takto vzniklo umělecké propojení dvou Ondrášových zastavení kolem Grůně - Skalka a Gírová, na kterou turisty rovněž dovede červená turistická značka. Podle pověsti skrývá Gírová ve skalních rozsedlinách i poklad ukrytý Ondrášem a jeho druhy, který vzali lakomému lichváři. Pavel Kufa si kolem svého řezbářského místa vytvořil i malou výstavu svých dosavadních řezeb, a tak se měli návštěvníci opravdu na co dívat," poznamenala Maštalířová.

Žukowská skončila hned za Kufou, byla tedy sedmá. Představila řezbu Otevřená Ondrášova truhla. "Katka byla loňská nejmladší účastnice, letos je jí 18 let. Všichni byli u vytržení z toho, jaký za rok udělala neuvěřitelný pokrok ve své tvorbě. Její truhla je jedinečná i v tom, že víko kopíruje přírodní zvlnění kmene. Opravdu klobouk dolů před tak nadějnou umělkyní," řekla Maštalířová.

Kompletní výsledky na www.hotelgrun.cz. (lew)