Její autor Stanislav Benda (*1943) je doslova renesanční člověk a muž mnoha talentů. Sportovec tělem i duší, bývalý učitel a milovník umění se výtvarné činnosti věnuje od mládí. „Co se týče malování, jsem 100 % samouk. Je to má celoživotní záliba a příjemné vyvážení mého jinak víceméně sportovního zaměření,“ potvrdil Stanislav Benda.

Po dokončení jedenáctileté střední školy vystudoval dvouletý kurz pro abiturienty na Průmyslové škole stavební. Po absolvování vojenské služby v Hradci Králové byl přijat na Fakultu tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy v Praze. Po dokončení vysoké školy přišla nabídka z Tělovýchovné jednoty v Třinci na místo trenéra basketbalu. V roce 1981 přijal místo učitele na sportovní 4. základní škole, kde až do roku 2005 učil převážně tělesnou výchovu a výtvarnou výchovu. Při tvorbě rád využívá pastely, jimiž zachycuje okolní přírodu i portréty známých osobností, nebo kreslí tuší.

Výstava obrazů Stanislava Bendy v Třinci.Výstava obrazů Stanislava Bendy v Třinci.Zdroj: Stanislav Benda

Svá umělecká díla poprvé vystavil v bývalé galerii Helga. Poté vystavoval každoročně v kině Kosmos, několikrát v Knihovně Třinec, třikrát v galerii Trisia a také ve Vendryni a na Záolší.

Výstava obrazů Stanislava Bendy je prodejní a bude v radniční minigalerii k vidění do konce května.