Letos na podzim jim vyjde druhá deska, kterou se chystají pokřtít na přelomu září a října. Jedním z těch, kteří stáli u zrodu skupiny hrající mix latiny, groove a jazzu, byl i dvaadvacetiletý kytarista Radim Přidal.

V jakém složení momentálně skupina Behind the Door hraje?
Teď jsme sextet. Na příčnou flétnu hraje Láďa Muroň, na saxofony Ondra Klímek, na klávesy Adam Zbranek, na basu Lukáš Čunta, na bicí Matěj Drabina a na kytaru hraju já.

Má název vaší skupiny nějaký skrytý význam?
Na to se nás ptá každý, ale náš název původně žádný skrytý význam neměl ani se k němu nevztahuje žádná historka. Vznikl spontánně, z potřeby nějak se jmenovat. V kapele vedeme nekonečné spory o to, kdo na něj přišel. Tři hlasy mám já, tři Láďa. Ale je pravda, že postupem času jsme si v něm skrytý význam našli. Behind the Door, v překladu Za dveřmi, zní tajemně. Všichni chtějí vědět, co za těmi dveřmi je. A to se dá zjistit jen tak, že člověk přijde na koncert, poslechne si naši hudbu a může si za ní třeba něco najít.

Vaše první deska se jmenovala Dej si gispirín. Bude mít druhá stejně originální název?
To nemůžu prozradit. Na názvu alba jsme se s klukama ještě úplně neshodli.

Kdy a kde jste cédéčko natáčeli?
Natáčeli jsme ho v květnu, kdy jsme si udělali pětidenní výlet do studia De Witky v Dolním Benešově u Opavy. Pod vedením zvukového mistra Radima Vaňka jsme tam nahráli sedm písniček. Celé album bude mít stopáž okolo šestapadesáti minut.

Jak dlouho jste nové písničky skládali?
Písničky skládáme průběžně. Když je nějaká hotová, tak ji zařadíme a zahrajeme na koncertě. Není to tak, že bychom měli jedno soustředění, kde bychom udělali třeba pět věcí. To jsme zkoušeli jednou. Dopadlo to tak, že jsme během čtyřdenního soustředění hráli jenom jednou a složili jsme jednu písničku. Nebylo to produktivní podle našich představ, takže jsme to opustili a čekáme, kdy dospějeme do stadia, kdy budeme schopni zkoušet třeba i dvakrát.

V čem se bude druhé album lišit od prvního?
Na druhé desce budou pouze autorské věci. Bude jiná i svým formátem. Chceme mít netradiční booklet. Ještě není úplně hotový, ale měla by na něm být výhradně grafika, na rozdíl od první desky, na které byly graficky upravené fotky. Navíc jsme o tři roky starší, o tři roky dál. Poslouchal jsem si naše písničky a myslím, že to bude velký rozdíl. Druhá deska bude taková velká.

Bude se vaše deska prodávat v obchodě, nebo si ji fanoušci budou moci koupit jen na koncertě?
To ještě není úplně jasné. Zatím to vypadá tak, že si ji vydáme vlastním nákladem. V Česku je vydávání desek prodělečná činnost. Firem, které je vydávají a distribuují, je málo a většinou se starají o mediálně známé interprety. Dostat se do nějaké distribuční sítě je proto dost těžké. My se o to budeme pokoušet, ale až zpětně – hotovou desku zkusíme poslat do nějakých vydavatelství, jestli nám nebudou chtít zajistit distribuci. Ale asi to nedopadne. Naše cédéčko by mělo být dostupné přes internet a samozřejmě na koncertech. Tento způsob prodeje se nám u první desky osvědčil nejvíce.

Pojedete po vydání druhého alba na turné?
Ano, nějaké koncerty už jsou domluvené, třeba v Brně ve Staré Pekárně. Ale taky je to těžké, kluby slyší na známé kapely. Když kapela není známá, je těžké ji zaplatit. Takže se hraje za vstupné, což je v případě dlouhých cest někdy dost riskantní, protože se člověku nemusí zaplatit ani benzin. Ale nějaké koncerty určitě budou.

Desku se chystáte pokřtít dvakrát. Kde to bude?
První křest bude čtyřiadvacátého září ve Stolárně ve Frýdku. A začátkem října chceme udělat křest i v Brně. Já a bubeník tam studujeme a flétnista tam pracuje, takže polovina kapely je tam zabydlená. Brno je místo, kde hrajeme nejčastěji. V posledním roce nebo roce a půl dokonce každý měsíc, tedy stejně často, jako jsme dříve hrávali ve Frýdku-Místku.

Můžou se na vás lidé někam přijít podívat už dříve?
Ano, určitě bych je rád pozval šestého srpna na Sluníčko na Ostravici. Budeme tam hrát jako předkapela Davidu Kollerovi.

ZUZANA MORAVCOVÁ