Slavnostní vernisáž obohatila i debata, během které sběratel podpisů Jiří Hanibal odpovídal na dotazy, které se vztahovaly k jeho zajímavému koníčku. Jeden z přítomných se jej například zeptal, jestli má také podpis od tibetského duchovního vůdce dalajlámy. „I jeho podpis mám. Abych vám řekl pravdu, tak mám takovou zkušenost, že čím slavnější a známější osobnost, tak tím je s ní lepší komunikace a ochota k poskytnutí a odeslání autogramu. Když jsem se například pokoušel o podpisy některých současných kosmonautů, požadovali až dvacet dolarů, na což jsem nepřistoupil,“ rozvyprávěl se Jiří Hanibal, který se sbíráním autogramů začal v pohnutém roce 1968.

„Do dnešní doby se mi podařilo nasbírat přes 4 200 podpisů osobností ze všech oborů lidské činnosti. Z českých si nejvíce cením podpisu Jana Wericha a Radovana Lukavského. Z těch zahraničních pak herce Jeana-Paula Belmonda a Sophie Lorenové. V mé sbírce ale nechybí ani politici a prezidenti. Za komunistické totality mi odepsal dokonce i Gustáv Husák. Více si ale vážím podpisu od Alexandra Dubčeka. Zatím mi ale neodepsal současný americký prezident Barack Obama. To s jeho předchůdcem George Buschem jsem problém neměl,“ pousmál se Hanibal, jenž se přiznal k tomu, že v současné době se snaží zkompletovat jednu sbírku. „Mám zatím patnáct plavců, kterým se podařilo přeplavat kanál La Manche. Jen jedna plavkyně mi ještě chybí, tak doufám, že ji nakonec přece jen zkontaktuji,“ pousmál se Hanibal, který je členem Klubu sběratelů kuriozit.

„Každým rokem nás ale rapidně ubývá. Už nás je asi jen čtyři sta. Staří vymírají – a mladší generace se k tomu nemá. Zajímají je především jen počítače. Taková je bohužel doba. Jednou lidstvo ta technika asi vyhubí,“ nevidí budoucnost moc růžově Hanibal.

Členka kulturní komise Obecního úřadu ve Staré Vsi nad Ondřejnicí Marcela Tylečková redakci během akce řekla, že bylo opravdu těžké z tak rozsáhlé sbírky vybírat. „Proto jsme dali přednost autogramům osobností z filmového a hudebního světa,“ sdělila Marcela Tylečková s tím, že výstava bude na zdejším zámku otevřena vždy v sobotu a v neděli od 9 do 17 hodin. Po předchozí domluvě pak i v jinou dobu. Potrvá až do 20 listopadu.