Letošní třináctý ročník nabídne od 15. do 18. prosince multižánrové koncerty a vystoupení uměleckých souborů v zajímavých prostorách (kostely, koncertní sály, venkovní prostranství), ale také doprovodné výstavy, ukázky uměleckých řemesel, filmovou projekci a chybět nebude slavnostní mše svatá.

Cílem Souznění je objevovat, rozvíjet a postupně ukazovat nejenom domácí bohaté tradice vymezené jednak dobou adventu a Vánoc, ale i zvyklosti duchovní a religiózní. „Každým rokem se snažíme vylepšovat festivalový program, a myslím si, že se nám to i letos daří. Představíme nová umělecká řemesla, ale prezentovat budeme samozřejmě i ta osvědčená. Novinky se týkají také oblasti gastronomie,“ řekl Zdeněk Tofel, organizátor akce. „Osobně jsem velmi rád, že se poprvé objevíme na nové scéně v kostele sv. Jana a Pavla ve Frýdku-Místku a velmi se těším na téměř neznámou, ale výbornou romskou kapelu Pokošovci ze Slovenska a také na uznávané interprety, z nichž mnozí vystoupí s novým speciálním programem,“ dodal Tofel. Festival bude opět zahájen v kostele sv. Václava ve Václavovicích, kde ve čtvrtek 15. prosince zahraje a zazpívá Lenka Filipová za doprovodu Seana Barryho (harfa, klávesy) a Jindřicha Koníře (klávesy).

V pátek 16. prosince se Souznění premiérově přesune do kostela sv. Jana a Pavla ve Frýdku-Místku. Soubor Collegium Marianum (Jana Semerádová umělecká vedoucí, Hana Blažíková soprán, Tomáš Král bas) představí dílo Rorate coeli, jehož ústředním tématem je předvánoční hudba z pražských kostelů období baroka.

Sobota 17. prosince je vyhrazena oblíbenému Vánočnímu jarmarku v Kozlovicích s bohatou nabídkou domácích i zahraničních gastronomických specialit. Zajištěn bude také prodej výrobků lidových tvůrců včetně ukázky jejich tvorby (ručně malované baňky, zdobení perníčků, vyřezávání dřevěných figurek, užitková i dekorační keramika, slaměné ozdoby, vyšívání portrétu). O hudební složku se postarají například harfistka Ivana Dohnalová, smyčcové kvarteto komorního souboru Camareta Janáček, těšit se můžeme na cimbálové muziky a folklorní soubory Bejatka, Ondřejnica, Valášek, Valašský vojvoda, na Živý betlém a příjezd Tří králů v podání Divadelní společnosti Kozlovice i na další účinkující z domácí kozlovické umělecké líhně.

Festival vrcholí v neděli 18. prosince závěrečným Galakoncertem v Domě kultury města Ostravy, kde vystoupí romská ĽH Pokošovci ze Šumiace (SK), LSPT Ondřejnica ze Staré Vsi nad Ondřejnicí s CM Ondřejnica, CM Valašský vojvoda z Kozlovic se sólisty, Zpěváčci 2011 a hlavní host Iva Bittová se skupinou Čikori. Zároveň zde proběhne setkání lidových tvůrců a uměleckých řemeslníků, výstava betlémů a přichystána bude i ochutnávka regionálních sýrových specialit nebo medoviny. Sládek Ivan Šubják bude servírovat kvasnicové pivo Valašský vojvoda.