Podle slov Simony Grznárové, produkční celé akce, je letošní rok pojat nejen jako oslava mladého vína, tzn. prvně koštovaného vína - sklizeného při posledním vinobraní. Nebude chybět ani pohled do života samotného patrona vinařů, svatého Martina ani do svatomartinské kuchyně. Ve Štramberku se totiž drží i dalších svatomartinských rčení.

Husina na svatého Martina

O tom, že na svatého Martina, nejlepší je husina - by měl každého návštěvníka přesvědčit speciální jídelní lístek toho dne, kde nechybí svatomartinská husička s červeným zelím. Na náměstí se budou také připravovat a podávat lokše, což jsou placky ze studených, vařených oloupaných brambor, najemno nastrouhaných, vajec a mouky, upečených nasucho na plotýnce a jiné dobroty. Ale dříve, než zvednete číši mladého vína, prozradí vám herci Divadla Pod věží, jak svatý Martin přišel ke svým atributům Aneb symbolická příhoda v Amiens, legenda o husách a uzdravení malomocného polibkem před vašimi zraky!

Martine, sviť lucernou…

Svůj hold vzdají svatému Martinovi i děti ze ZŠ Štramberk a country skupina Cizinci. Prosbou a říkankou Martine, sviť lucernou, ať můžeme kráčet za tebou, si možná vysloužíte více světla a lásky do života. Organizátor akce připravuje totiž pro návštěvníky Adventní spirálu, která vám má k těmto atributům pomoci. A nic není ponecháno náhodě. Lucerničku, kterou k tomuto aktu budete potřebovat, si můžete vyrobit i na místě. Na závěr je pak nachystáno nebeské překvapení, možná, že budou padat z nebe sněhové vločky, možná mamon nebeský…

Doprovodný program na štramberském náměstí od 11 do 17hodin:

 

Country skupina Cizinci.

Výjevy ze života sv. Martina v podání Divadla Pod věží, Štramberk.

Víte, proč a jak přišel svatý Martin ke svým atributům? Aneb symbolická příhoda v Amiens, legenda o husách a uzdravení malomocného polibkem před vašimi zraky!

Kterak se svobodní pacholci a dívky tancem u jiných pánů zajednávají…Taneční lidové vystoupení v podání ZŠ Štramberk.

Jak se získává světlo svatého Martina, které rozsvítí v lidských srdcích dobrotu a lásku?

Možnost výroby lucerničky a jiných svatomartinských atributů. Svatomartinští bubeníci s žonglérem a mnoho dalších rozpustilostí!

Svatomartinský průvod štramberským náměstím (bubeníci, žonglér, prostý lid -hospodářky a hospodáři, měšťané, žebráci) a svatý Martin na bílém koni!