Velkým tahákem je například koncert několikanásobné zlaté slavice Lucie Bílé, který se uskuteční v sobotu 3. července od 17 hodin na prvním nádvoří hukvaldského hradu jako součást doprovodného programu letošního 17. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Janáčkovy Hukvaldy. Lucii Bílou doprovodí na klavír Petr Malásek.

„Kvůli koncertu Lucie Bílé se však v sobotu 3. července ruší plánovaná akce Oživlá historie hradu. Není ale důvod si zoufat, neboť Oživlá historie proběhne od neděle 4. do úterý 6. července,“ upozornil kastelán hradu Miroslav Holiš. Vysvětlil, že návštěvníci hradu se mohou v neděli těšit na netradiční prohlídky hradu s průvodcem, které budou okořeněny o postavy, jež se váží k historii hradu. V pondělí 5. července se na hradě objeví také Cyril a Metoděj a v úterý dokonce i samotný Jan Hus, jejichž činy si v tyto svátky lidé připomínají. Netradiční prohlídky hradu budou po všechny tyto tři dny začínat vždy v 11, 13, 15 a 17 hodin.

V rámci festivalu Janáčkovy Hukvaldy to ale pro následující dny zdaleka není všechno. Hudební víkend v hukvaldském amfiteátru začíná už v pátek 2. července podvečerem věnovaným 156. výročí narození Leoše Janáčka. V sobotu 3. července i v neděli 4. července v amfiteátru zazní klasik. Na programu tu totiž je Komedie omylů Williama Shakespeara v podání souboru činohry Národního divadla moravskoslezského a jeho hostů.

Pestrý program je připraven i na pondělí 5. července, kdy proběhne od 16 hodin v kostele v Rychalticích koncert v rámci Letního souznění pro soprán, trubku a varhany. V hradní mottě si pak posluchači poslechnou od 20 hodin houslový recitál Christiana Saccona. V úterý v 16 hodin v hradní mottě pak zazní kytarový recitál Lubomíra Brabce a zpěváka Daniela Hůlky. „Myslím, že se nám pro celý letošní ročník festivalu, který potrvá až do 25. července, podařilo sestavit perfektní program s celou řadou skvělých vystoupení. Hudební fajnšmekři se určitě mají na co těšit,“ podotkl sekretář Fondu Janáčkovy Hukvaldy, který festival pořádá, Pavel Bernatský.

Kromě festivalu Janáčkovy Hukvaldy je v plném proudu rovněž i festival Sweetsen fest, který v pátek a v sobotu odehraje v areálu stadionu TJ Slezan. Na festivalu se představí kapely z Frýdku-Místku a okolí. Hrát začínají po oba dny od 13 hodin a vstup na festival je zdarma.

Na své si přijdou i milovníci heligonek. Na zahradě hotelu Freud v Ostravici totiž v sobotu 3. července od 13 hodin probíhá tradiční mezinárodní soutěž heligonkářů. V sále hotelu Freud pak probíhá i 40. ročník Výstavy zájmové umělecké činnosti v Beskydech.

Příznivci folku si pak mohou zajít v pondělí 5. července od 19 hodin do ostravického areálu penzionu Sluníčko, kde zazpívají Pavel Dobeš s Tomášem Kotrbou a jako předkapela vystoupí Pavel Býma. Taneční párty je naplánována na neděli 4. července od 20 hodin v areálu frýdlantského koupaliště. Nudit se však o svátečním víkendu nemusejí ani děti, pro které je určena akce ze seriálu Beskydského Veseléta s názvem Western ve Frýdku aneb Frýdek-Místek na Divokém západě. Akce začíná v neděli 4. července ve 14 hodin na nábřeží řeky Ostravice v Místku v lokalitě u bývalého Selika.

Další tipy na to, jak je letos možné volné prázdninové dny zajímavě strávit v Beskydech, přineseme v příloze Deníku Frýdecko-Místecko, která tentokrát výjimečně vyjde ve středu 7. července.