„A právě tato „výbušná“ kniha doslova ožije v úterý 31. května v Třinci díky projektu LiStOVáNí,“ uvedla ředitelka Městské knihovny Třinec Martina Wolna.

Mariusz Szczygieł je respektovaný polský reportér, kterého několikaletý pobyt v České republice inspiroval k napsání knihy reportáží o Češích ve dvacátém století. V ní podává poměrně střízlivý, i když pro Čecha děsivý pohled na národ v srdci Evropy. Szczygieł nastavuje obraz našemu „Gottlandu“ – zemi, kde se Bohem stal Gott (Karel).

Wolna připomněla, že obraz minulého století s jeho změnami režimů dokumentuje Szczygieł na osudech několika vyčnívajících osobností, například Tomáše Bati, Lídy Baarové, Heleny Vondráčkové, Václava Neckáře a Karla Gotta. Eseje jsou psány velice čtivě, často investigativním způsobem připomínajícím detektivky. Na první pohled vykazují řadu bulvárních znaků s příměsí sarkasmu.

I když jsou osudy jednotlivých lidí prezentovány víceméně vesele, jde paradoxně o dost smutné a kruté příběhy. Szczygiełovi se podařilo proniknout do hloubky, doslova „pod kůži“české společnosti. A odhalil v ní jisté opakující se znaky.

„Projekt LiStOVáNí se již divákům v Třinci představil ve scénickém čtení knihy Tomáše Sedláčka Ekonomie dobra a zla. Na další setkání s netradičním scénickým čtením se mohou zájemci těšit v úterý 31. května v 17 hodin v aule Gymnázia v Třinci,“ dodala Martina Wolna.