Festival začíná 13. září recitálem písničkářky Barbary Lakotové a promítáním filmu Vabank, který v roce 1981 natočil polský režisér Juliusz Machulski. "Samotný filmový program festivalu je možné rozdělit do několika skupin. Důležitou částí je sedm režisérských debutů polské, české a slovenské produkce, které se budou ucházet o hlavní cenu věnovanou třemi ministerstvy kultury Polské, České a Slovenské republiky," řekl jeden z pořadatelů Tadeusz Wantula.

Dodal, že o pořadí rozhodne profesionální porota. V ní zasednou profesoři slovenských a polských filmových akademií Ondrej Šulaj a Jerzi Wožniak. Členy poroty budou dále dva režiséři, kteří loni uspěli se svými filmy v festivalové soutěži - Zuzana Liová a Jiří Vejdělek. "Druhou významnou skupinou festivalových filmů jsou návraty k tvorbě velkých osobností kina. Letos zejména rodin Machulských a Svěrákových," dodal Wantula s tím, že z díla Svěrákových lidé uvidí Jízdu, Vrátné lahve, Tatínka, Obecnou školu, Kolju a Tmavomodrý svět.

V Třinci nebudou chybět ani hity poslední sezony. Lidé se mohou přijít podívat na filmy Obsluhoval jsem anglického krále, Roming, Testosteron, Tajnosti, Pusinky nebo Medvídka, který bude v Třinci promítnut týden po republikové premiéře. Lístky na filmy, které se budou promítat v kině Kosmos a sále domu PZKO Třinec, si zájemci mohou koupit za 40 korun.

Festival obohatí řada dalších akcí. Jedním z vrcholů by měl být koncert nováčka české hudební scény Jana Budaře s kapelou Eliščin band. Vystoupí také kontroverzní postava polské hudby Maciej Maleńczuk a několik začínajících kapel.