To si zapůjčilo exponáty od kolegů z Muzea Novojičínska, Muzea Beskyd ve Frýdku-Místku a z Muzea Těšínska a láká k prohlídce přírodovědné výstavy.

„Chceme návštěvníkům přiblížit a povyprávět prostřednictvím četných dermoplastických preparátů, čili vycpaných zvířátek, o vztahu dospělých zvířat k jejich mláďatům,“ přibližuje vedoucí muzea Eva Zamarská. Vytipovala poměrně široké spektrum živočišných druhů, mezi nimiž nechybí ani savci, ptáci a bezobratlí živočichové. Jejich mláďata jsou podle ní bezesporu nejvděčnějším objektem k pozorování jak v přírodě, tak na obrázku.

Výstava představuje mladé a dospělé zástupce fauny, se kterými se lze setkat ve městech, na polích, v lesích či u vody. Nabízí návštěvníkům možnost porovnat rozdíly mezi mláďaty a dospělými jedinci, přináší však i zajímavosti z rodinného života jednotlivých druhů.

Pro děti je tradičně připravena poučná zábava, součástí výstavy budou i lekce pro děti ze základních škol.

Výstava v Malé výstavní síni nadchne spíše dámskou část veřejnosti. Otevře totiž kouzelný svět českého parfémového skla ze soukromé sbírky Hany Štolové ze Stříbra.

„Hlavními exponáty bude české parfémové sklo, doplněno dekoracemi staré české bižuterie a flakónů z období 1860 až 1960. V nevšední expozici mohou návštěvníci vidět skleněné obaly parfémů z našich českých skláren. Seznámí návštěvníky i s různými druhy korálků a s tím, co se z nich dělalo,“ doplňuje Zamarská.

Dámy se mohou těšit také na ukázku černé bižuterie, která se v Čechách vyráběla do roku 1945, šperky z benátské mozaiky, brože, náhrdelníky a štrasové šperky. Pomyslnou třešničkou na dortu budou korálkové kabelky a mnoho dalšího.
Novou výstavu nabízí i Galerie na schodech. Výtvarnice Darina Krygiel představí v galerii muzea obrazy tvořené kombinovanou technikou kresby a malby. Kromě rostlinných motivů využívá různé geometrické tvary. Její doménou jsou však také ilustrace pro děti pro časopisy i dětské knihy. Její výstava začíná až 4. září. „Galerie v muzeu potěší nejen náročné oko, ale i děti, pro které bude připraven výtvarný workshop,“ doplňuje vedoucí muzea.

Pan Vajíčko, charakter československé reklamy, uspořádalo třinecké muzeum ve spolupráci s Retro Muzeem Cheb. Návštěvníci se tak mohou dozvědět více o vzniku a autorovi nezapomenutelné televizní znělky, která se v za socialismu objevovala na obrazovkách poměrně často a zmizela až po revoluci v roce 1989. Expozici nabízí Výstavní síň u Makety TŽ.

Všechny výstavy potrvají do 11. listopadu.