Zničení památky i následná medializace případu zvedly vlnu solidarity a snahu o jeho obnovu. Tento vývoj poutá pozornost odborné i laické veřejnosti dodnes. Cílem výstavy je připomenout hodnotu a význam této sakrální památky.

„Historii gutského kostela systematicky mapuji od roku 2011. Za tu dobu jsem nashromáždil řadu poznatků získaných výzkumem v archivech a množství ikonografických podkladů s vazbou na tuto kulturní památku. Dodnes nerozumím skutečnosti, že se jedna z nejstarších svatyň na Těšínsku stala obětí cíleného žhářského útoku,“ řekl historik Muzea Těšínska a autor výstavy David Pindur.

Hraběnka (blíže) ve frýdecko-místecké nemocnici.
Hraběnka navštívila malé pacienty

„S ohledem na soubor nenávratně ztracených mimořádně cenných renesančních a barokních artefaktů, jež byly součástí mobiliáře kostela, je jeho zkáza pro mě osobně i celou kulturní a historickou obec o to bolestivější. Ačkoliv se mi tato výstava nepřipravovala lehce, je nutné veřejnosti připomínat, co vše jsme ztratili.

Gutský kostel byl totiž po více než 450 let neodmyslitelnou součástí historie našeho regionu a identity jeho obyvatel,“ pokračoval dále historik.

„Gutský kostelík je pro nás srdeční záležitost. Ze všech sil napomáháme k tomu, aby jeho obnova proběhla co nejdříve. I když půjde o repliku, věřím, že si do něj najdou cestu nejen věřící, ale i turisté,“ uvedla primátorka Třince Věra Palkovská.

Výstavu pořádá Muzeum Těšínska ve spolupráci s třineckým magistrátem.

Ilustrační foto.
Technické vzdělávání na ZŠ v Třinci má zelenou