V publikaci lze naleznout snímky církevních památek, které frýdecko-místecký fotograf Miroslav Lysek zachytil v Řepištích, Šenově, Sedlištích, Paskově, Vratimově, Václavovicích, Kaňovicích a Žabni.

„Region Slezská brána, který leží mezi Frýdkem-Místkem, Ostravou a Havířovem, má podle mého určitý handicap. Nebere se již jakou součást Beskyd a v propagačních materiálech většinou chybí,“ prozradil Lysek s tím, že výjimkou jsou dřevěné kostely v Sedlištích a Řepištích. „Když však proniknete blíže do této oblasti, zjistíte, že všude jsou hezká místa, akorát se o nich neví. Touto publikací nemusí tyto aktivity při propagaci regionu končit,“ zamyslel se Lysek.

Při listování novou publikací tak lidé mohou objevit malé kapličky na lesních cestách a v polích, křížky schované mezi ploty. Tyto objekty tvoří základní stavební kameny zdejší venkovské krajiny a vypovídají poutavé příběhy dlouhé historie tohoto regionu. Mnohé z nich zde stojí již několik století, ale jsou mezi nimi i takové, které byly postaveny nedávno.

V knížce se například dozvíte, že současnou dominantou Václavovic je kostel sv. Václava, který byl vysvěcen v roce 2001. Tato stavba je završením dlouholeté iniciativy místních věřících. V publikaci nechybějí ani informace o náboženském dění v uvedených obcích, časy pravidelných bohoslužeb, či kontakty na farnosti. „V publikaci lidé naleznou církevní památky obcí, ale zdaleka ne všechny se na stránky dostaly,“ uzavřel Lysek.