„Moje obrazy jsou výsledkem nějakého pnutí. Věnuju se celostní medicíně, pracuju s pacienty, kteří za mnou chodí s různými problémy. Já ty jejich problémy částečně zpracovávám a přijímám je. Časem jsem tím naplněný a potřebuju to vypustit. Když už je toho na mě moc, tak si sednu a maluju,“ popsal Urbiš, jak jeho obrazy vznikají. „Prostě mě osvítí duch svatý a potřebuju to vyzářit,“ dodal s úsměvem.

Abstraktní barevná plátna vytvořená v letech 2004 až 2011 speciální kombinovanou technikou mají základ v reálných lidech. Terapeut ale dbá na to, abych soukromí svých pacientů chránil. „Maluju tak, aby se nikdo nepoznal. Maluju i vztahy, které jsem řešil. Některé obrazy jsem doplnil kazuistikami, aby si lidé mohli přečíst pacientův zajímavý příběh. Jde mi o to, abych vyjádřil pocit, který z něho mám,“ svěřil se autor. Kromě obrazů si návštěvníci výstavy mohou prohlédnout i tři plastiky, které Urbiš vytvořil zhruba před čtyřiceti lety, kdy pracoval jako klempíř.

Ačkoliv malbu Urbiš nikdy nestudoval a v mládí v ní moc nevynikal, reakce na jeho nynější tvorbu jsou vesměs pozitivní. „Z kreslení jsem měl vždycky trojku, čtyřku. Teď je ale odezva úžasná. Lidé tvrdí, že v je obrazech strašně moc energie a chodí se na ně koukat klidně i víckrát denně. Nicméně slyšel jsem i drobnější připomínky, třeba že jde o erotické motivy, což se někomu nemusí líbit,“ přiznal muž.

Pochvalně se o vystavovaných dílech vyjádřila i návštěvnice galerie Lara. „Jsem tady náhodou. Obrazy se mi moc líbí. Jsou velmi moderní. Malování trošku sleduju, ale přiznám se, že se v tom úplně nevyznám,“ popsala své pocity z barevných pláten.

V sobotu výstava Krajiny duše na Čeladné končí. Na Urbišovy obrazy se lidé budou moci znovu podívat v listopadu v Praze. Uskuteční se tam větší výstava autorových prací, už známé věci doplní díla zbrusu nová, která teprve maluje.

ZUZANA MORAVCOVÁ