Důvodem však nejsou nová koronavirová opatření, to zde jen pořádají výstavu fotek Radka Jurička. Ta právě připomíná časy s koronavirovou nákazou v českých luzích a hájích.

„Tahle výstava ještě nikde jinde nebyla. Když jsem dostal nabídku tam vystavovat, tak jsem přemýšlel, co vybrat. Jak jsem projížděl fotky a uviděl ty rouškové, vzbudilo to ve mně dojem, že už to jsou dva roky, a že to vypadá neuvěřitelně, jak si lidé od toho odvykli. Tenkrát, když se v tom žilo, připadalo nám, že ty roušky budou navždy,“ popisoval autor, který je podle svých slov poloamatérským fotografem věnující se nejraději reportážnímu a „uličnímu“ focení.

Pozemky v Paskově, kde je plánována novostavba fotbalového hřiště. Součástí areálu bude rovněž bistro a sociální zázemí, 22. června 2023, Paskov.
Fotbalové hřiště Paskov: Povolení ke stavbě prý bude za několik dnů!

Právě v tomto duchu ostatně také vybíral snímky do paskovského zámku. Všechny černobílé – až na jednu výjimku s vybarvenými jahodami u stánku jako symbolu naděje na obratu k lepšímu – dokreslující mnohdy depresivní atmosféru v nouzovém stavu, který vláda vyhlásila kvůli koronaviru.

„Vznikaly nejen ve Frýdku-Místku či Havířově, ale také v jednom, už ani nevím jakém, městečku cestou do Prahy, kde se na Vyšehradě natáčel klip ke skladbě Milenka od beskydské písničkářky Kaczi. A tu mám na covidové fotce taky, s rouškou pod nosem,“ nechal se slyšet Juriček.

I přes vytrvalý déšť si letošní ročník Ladné Čeladné užili jak diváci, tak vystupující umělci.
Letošní ročník Ladné Čeladné se vydařil, vytrvalému dešti navzdory

Ten právě za období pandemie, kdy se nesmělo veřejně dělat pro lidi prakticky nic, uskutečnil ve spolupráci s městskou kulturní organizací fotografickou výstavu přímo ve Frýdku-Místku. „Venku v ulicích, na náměstích i u nádraží. Na snímcích byly akce, co se tehdy nemohly konat, jako připomínka lepších časů,“ upřesnil vojkovický fotograf.

Aktuální výstava na Zámku Paskov, jak zdůrazňoval, není o tom, jestli byly roušky (a další opatření okolo koronaviru) dobře anebo špatně: „To má každý v sobě. Spíše je výstava o tom, aby se nezapomenulo. Když se může už dneska zdát, že se to ani nestalo.“ Do portfolia zahrnul také fotografie z tehdejší dovolené v Chorvatsku, kde byly méně striktní omezení, než v Česku. „A taky tam bylo bezpečněji, protože tam skoro nikdo nebyl,“ zakončil.

Oprava mostu, Frýdek-Místek, Beskydská ulice.
Řidiči pozor, ve Frýdku-Místku se opravují mosty. Uzavřená je Beskydská ulice

Juričkovy fotky budou na paskovském zámku k vidění minimálně do konce letních prázdnin. Návštěvníci, jak personál upozorňoval, nemusí při prohlídce mít navzdory upozorněním na roušky zakryté dýchací cesty jako v letech 2020 a 2021.