První soukromé dálkové spoje na trase Havířov Ostrava Praha vyjely 26. září 2011. Dopravce postupně přidával spoje a zdokonaloval své služby.

„Za první půlrok provozu vlaky IC RegioJet, které dnes zajíždějí i do Českého Těšína, Třince, Čadce, Kysuckého Nového Mesta a Žiliny, přepravily 314,7 tisíc cestujících. Jen za měsíc březen to přitom zatím bylo více než 56 tisíc cestujících. Obsazenost spojů se stále pohybuje na velmi vysoké úrovni, minulý týden aktuálně ve výši 86 procent. Denně tak RegioJet na trase Praha Ostrava Havířov Žilina přepraví ve čtrnácti spojích více než 2200 cestujících,“ informoval mluvčí RegioJetu Aleš Ondrůj.

Cestující si rychle zvykli na služby, které do té doby byly nemyslitelné. V ceně jízdného je rezervované místo, palubní personál roznáší zdarma kávu, vodu, čaj a denní tisk pro všechny cestující. Zdarma je také připojení k internetu.

Zatímco na Slovensku RegioJet nasadil na trasu mezi Bratislavou a Komárnem vlakové soupravy, dálkové vlaky mezi Ostravskem a Prahou jsou složeny z tažné lokomotivy a jednotlivých vagonů. Od této varianty si dopravce slibuje větší variabilitu. Všechny vagony jsou po celkové rekonstrukci, mají klimatizaci, výkonné topení, moderní sociální zázemí,v některých jsou kuchyňky pro palubní personál. Například od pátku je kapacita žlutých expresů navýšena o další dva vozy.

Vagony pocházejí z Rakouska, kde jezdily jako komfortní vozy první a prémiové business třídy. V tuzemských podmínkách jsou tyto vozy všechny jako 2. třída s tím, že zbrusu nové vagony s ještě vyšším komfortem dopravce připravuje. Už brzy budou některé spoje doplněny konferenčními vozy, které budou moci cestující v průběhu jízdy využívat k jednání, studiu nebo jako internetovou kavárnu. „Tyto konferenční vozy budou nasazeny na ranní vytížené vlaky z Ostravska a odpolední ve směru z Prahy. Cestující budou moci využít větších pracovních stolů a další vybavení,“ upřesnil Ondrůj.

Novinky RegioJet chystá také v oblasti občerstvení podávaného za jízdy. „Oblibu si u cestujících získalo sushi i čerstvé saláty. Denně prodáme zhruba padesát až šedesát porcí sushi. Do konce roku chystáme ještě další novinky týkající se interiéru vozů a také například uvedení nové špičkové technologie v oblasti připojení k internetu. Tyto a další novinky budeme představovat postupně během následujících měsíců,“ doplnil mluvčí Ondrůj. 

Čtěte také:
Žluté expresy nabídnou i jízdu v lokomotivě
Party Vlak Praha Stodolní. Projekt RegioJetu stále
Vlaková válka pokračuje bitvou o Žilinu
TEST DENÍKU: České dráhy zlevnily jízdné. Mají proč?
RegioJet vyjede v pondělí 26. září