Přímo do centra moravskoslezské metropole se přestěhovala dechberoucí výstava zemí Himálaje Šangri-la. Tematické expozice Nepál, Tibet, Bhútán, Indie a výstupu na nejvyšší hory světa však nejsou jen uměleckými fotografiemi. Atmosféru, rituály, náboženství a myšlení Východu přibližují také početné artefakty, hudba a postavené scenerie. Takto mohou návštěvníci vejít třeba do repliky buddhistické svatyně.

Hlavním autorem výstavy je cestovatel a zakladatel cestovní kanceláře Livingstone Rudolf Švaříček, který je znám také tím, že společně s bývalým pražským primátorem Pavlem Bémem zdolal nejvyšší horu světa Mount Everest. Právě jeho fotografie z cest a myšlenky, které celou výstavu provázejí, jsou to, co dá alespoň na chvíli zapomenout na každodennost a návštěvníkům dovolí se ponořit do hledání ztraceného ráje v exotických zemích.

Devět expozic

Celkem je pro návštěvníky přichystáno devět expozic, které si mohou prohlédnout. Jsou jimi oblasti animismu a horských džunglí, Indie jako země kontrastů, pestrá směsice prožitků zvaná Nepál, země spirituální síly Tibet, tajemný Bhútán, velkoplošné fotografie z výstupu na Everest, expozice o karmě a náboženství Peklo/Ráj a v neposlední řadě také unikátní snímky z cest legendárních Jiřího Zikmunda a Miroslava Hanzelky.

Výstava se nachází v pavilonu C na Černé louce. Otevřeno je od úterý do neděle, vždy od 10 do 18 hodin. Cena vstupného je pro dospělé 120 korun, pro děti, studenty a seniory osmdesát korun, rodinné tři sta korun a pro čtyři osoby 400 korun. Šangri-la bude v Ostravě do listopadu.

Každý čtvrtek si budou moct čtenáři o výstavě Šangri-la přečíst v novém seriálu Deníku.