A co teprve řidič, do něhož celou dobu praží slunce přes čelní sklo. V neklimatizovaném autobuse se mnohdy cítí ještě hůř než cestující. Navíc se ještě musí „pařit" v dlouhých kalhotách a v triku z neprodyšného materiálu, protože mu to nařizují předpisy seshora.

Právě toto „podivné" nařízení se řidičům ČSAD Karviná nelíbí. „Stává se, že teplé dny nastanou dříve a my stále musíme nosit kravaty, protože ještě nebylo oficiálně vyhlášeno letní období. Někteří řidiči kravatu snášejí dobře, ale mě je nepříjemné, jak mě v horku škrtí pod krkem. Taky jsme kdysi jezdívali v kraťasech, ale pak nám je zakázali. Trička, která máme na léto, nejsou příliš praktická. Jsou z nekvalitního a neprodyšného materiálu, takže člověk se v nich potí ještě více," svěřil se řidič, který si nepřál být jmenován.

Nicméně se dušuje, že nemluví jen za sebe, ale i za ostatní. V horkých dnech se prý jezdí opravdu špatně a navíc téměř nikde, kde autobusy na trasách po karvinském okresu stojí, není stín. Řidiči sice mohou zajet do garáže, ale když mají zrovna krátkou pauzu, tak je to zbytečné.

Podle něj by stačilo povolení, že v letních vedrech mohou řidiči jezdit v košili s rozhalenkou a v kraťasech.

„Lidé se přece odjakživa oblékají podle toho, jaké je venku počasí a teplota, nikoliv podle kalendáře," poznamenal řidič s tím, že nedodržovat předepsaný stejnokroj si nikdo nedovolí, protože každý podobný prohřešek se trestá srážkou ze mzdy.

Podle ředitele divize osobní dopravy ČSAD pro Karvinou, Havířov a Frýdek-Místek Jakuba Vyviala je předepsané oblečení věcí kompromisu mezi odbory a dopravní společností. „Přechod na letní stejnokroje plánujeme podle předpovědi počasí. Na letošní rok jsme tříčtvrteční kalhoty zamýšleli, ale nestihly se ušít pro všechny, a tak se jich řidiči dočkají příští rok. Není pravda, že by v létě nemohli jezdit v košili bez kravaty, když jim trika nevyhovují," sdělil Vyvial.

Dodal, že podle jeho názoru předepsané oblečení řidičům práci nijak neztěžuje a že ani nezvyšuje riziko dopravní nehody. S tím ale dotázaný řidič nesouhlasil, protože podle něj ztrácí řidiči, na které paří slunce celou šichtu, schopnost rychle reagovat. Své prý může sehrát také únava, která není při dlouhodobém pobytu na slunci neobvyklá. „Řidiči fasují nápoje a mají pravidelné přestávky. Co se týče oděvu, tak to je věc názoru. Snažíme se o jednotný styl, který samozřejmě nemusí vyhovovat všem. Jak jsem říkal, je to věc dohody," uzavírá Vyvial.

Andrea Vargová