A za pravdu jim částečně dávají i moravskoslezští záchranáři, kteří tento týden kvůli dětem absolvovali řadu výjezdů. Důvodem byla zranění při hraní či dopravních nehodách, práci jim však přidělali i alkoholem znavení školáci zapíjející konec prázdnin.

Rušno bylo ve čtvrtek večer v Českém Těšíně. Postarali se o to mladíci ve věku od třinácti do patnácti let, na které narazili zdejší strážníci. Ti při kontrole zjistili, že omladina je notně opilá. Školáci byli v takovém stavu, že se hlídka rozhodla přivolat záchrannou službu.

„Na místo jsme vyslali dvě posádky rychlé zdravotnické pomoci. Skupinka chlapců ve věku mezi třinácti a patnácti lety si podle informace záchranářů opatřila litrovou láhev lihoviny rumu a následně ji vypila. V péči posádek se ocitli čtyři chlapci s příznaky středně těžké či těžké opilosti. Hochy bylo nutné pod dohledem zdravotníků přepravit a předat do nemocniční péče. Děti byly dvěma sanitními vozidly transportovány na dětská oddělení či jednotky intenzivní péče, a to do zdravotnických zařízení v Třinci-Sosně a Karviné," uvedl mluvčí krajských záchranářů Lukáš Humpl.

Záchranáři během týdne ošetřili i další děti. Šest z nich se stalo účastníky dopravních nehod. „Čtyři z nich byly zraněny jako chodci při střetech s vozidly. Utrpěly povětšinou lehčí nebo středně těžká poranění končetin či hlavy a po ošetření byly předány na úrazových ambulancích spádových nemocnic," řekl Humpl.

Zřejmě nejhůře dopadl čtyřletý chlapec, kterého na Frýdecko-Místecku přejelo auto. „Lékařka zjistila poranění hlavy a břicha. Posádka malého pacienta uložila do vakuové matrace a zajistila krčním límcem," dodal Humpl s tím, že následoval transport do nemocnice ve Frýdku-Místku.

Záchranáři ošetřovali i děti, které se zranily při různých aktivitách. Například dívka z Ostravy si poranila nohu při cvičení. Smůlu měl i devítiletý chlapec. „Musel být ošetřen s poraněními rukou poté, co rozbil skleněnou výplň dveří. Desetiletá dívka na Opavsku pak byla zraněna, když se pořezala na ruce o rozbité zrcadlo," uvedl Humpl.

Se zraněním ruky skončil v nemocnici i chlapec, který v Ostravě spadl ze stromu.