Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na Karvinsku nyní žije osmnáct lidí starších sta let

Region – Pamatují nejen První republiku, ale i 1. světovou válku a dokonce i potopení Titaniku. Lidé, kterým letos bylo sto a více let, je v našem okrese osmnáct, i když nebýt několika úmrtí v posledních týdnech, mohlo jich být i více.

28.9.2012
SDÍLEJ:

Alois Havlas se svou manželkou Vlastou při oslavě stých narozenin. Foto: Josef Pintér

Dort s číslem 106 už paní Hermína Moldrzyková v lednu nerozkrojí. Před několika dny totiž zemřela, požehnaném věku 105 let. Čiperná stařenka, která strávila podzim života v orlovském domě pro seniory Ambrosie, byla tak nejstarším žijícím člověkem na Karvinsku.

V únoru 2011 na pomyslné první příčce vystřídala Karviňáka Gabriela Mixu, který zemřel v úctyhodných 106 letech.

Konkurovat těm dvěma mohl jen pan Maxmilián Cichy z Karviné, který v říjnu 2008 oslavil stovku. Byl velmi vitální a společenský. I ve sto letech řídil auto a noviny o něm dokonce napsaly, že i tomto věku měl přítelkyni. O padesát let mladší.

To, že se dožil tak vysokého věku přičítá především způsobu života. „Nekouřil jsem, pil jsem jen střídmě, a vlastně všeho jsem se snažil užívat s mírou," tvrdil bývalý horník, který V dolech pracoval téměř 40 let.

Čtyři nejstarší

Kdo převezme štafetu nejstaršího obyvatele okresu nyní? Oba přitom mají zdatné nástupce, na Karvinsku je totiž celkem 18 lidí, kteří už oslavili sté narozeniny. Přičemž čtyřem z nich je již 101 rok. O „titul" nejstaršího obyvatele okresu se tak dělí Albín Hrabiec z Českého Těšína, Vlasta Jelínková a Marie Mikulová z Havířova a také Žofie Halamová z Petrovic. Za pár týdnů by k nim mohla přibýt i Božena Nawratová z Dolní Lutyně.

Jistá nerovnováha je v počtu mužů a žen – zatímco něžné pohlaví má 13 zástupců, mužů je v této skupině jen pět. „Je to dáno strukturou chorob, kterými trpí senioři. Muže statisticky více postihují choroby srdce a cév a obtížně léčitelná nádorová onemocnění – plíce, zažívací trakt, prostata. Naopak ženy více trpí degenerativními chorobami pohybového aparátu. Zjednodušeně řečeno muži trpí chorobami, které zkracují život, zatímco ženy chorobami, které snižují kvalitu života," vysvětluje tento nepoměr primář Centra léčby seniorů Bohumínské městské nemocnice Václav Sosna.

NEJSTARŠÍ OBYVATELÉ OKRESU
Bohumín – Evžen Škuta, Marie Procházková, Otilie Warzesková (všichni narozeni v roce 1912)
Český Těšín – Albín Hrabiec (narozen 1911), Anna Adámková, Jan Kazmirský, Zdeňka Plešková, Jolanta Suchanková (všichni narozeni v roce 1912)
Dolní Lutyně - Božena Nawratová (12/1911)
Havířov - Marie Mikulová, Vlasta Jelínková (1911), Alois Havlas, Emilie Farná (1912), Orlová – Vlasta Kožuszniková, (10/1911)
Petrovice – Žofie Halamová (1911) a Leopold Hanzel (1912)
Petřvald – Anděla Nováková (1912)
Těrlicko - Františka Adámková(1912)

Manželství Aloise Havlase, trvá již sedmdesát tři roky

Optimistický pohled na život, pracovitost, skromnost a dobré rodinné zázemí. Tak charakterizovala tajemství dlouhého života, dcera stoletého Aloise Havlase.

Alois Havlas se svou manželkou Vlastou při oslavě stých narozenin. Jediný stoletý muž v Havířově, narozený 12. září 1912 v Radvanicích, spolu se svou manželkou, dnes jednadevadesátiletou Vlastou, vychovali čtyři syny a jednu dceru. Nejmladšímu Radkovi je padesát šest let, nejstaršímu Jiřímu sedmdesát dva. Radost manželům nyní dělá čtrnáct vnoučat a třináct pravnoučat. Pan Havlas se vyučil řezníkem. Řadu let pracoval v zemědělství na Osoblažsku.

V roce 1961 se rodina přestěhovala do Havířova. Čerstvý jubilant až do odchodu do důchodu pracoval v Nové huti. „Tatínek byl skvělý otec. Rodina mu byla vším. Kromě špatného sluchu se těší celkem dobrému zdraví. S maminkou jsou už spolu sedmdesát tři roků. Žili skromně, život měli pěkný. Tatínek v jídle nikdy nebyl a ani teď není vybíravý. K oblíbeným patřil dobrý guláš, svíčková a rád si pochutnal na bramborových plackách. Jeho koníčkem bylo udělat chutné jelito, klobásy, jitrnice nebo tlačenku," prozradila dcera Alena Jurčková.

Dodala, že mmince, která bydlela v nedalekých Bartovicích, bylo teprve čtrnáct let, když poprvé potkala tatínka. „Stalo se to při domácí zabíjačce v Radvanicích. Byla to láska na první pohled, která vydržela," doplnila paní Alena.

„Je to dobrý manžel. Vždy se o nás staral. Nyní mu zase pomáhám já," řekla při jubilejní oslavě jeho druhá polovička. Manželé bydlí stejně jako většina Havířovanů v panelovém bytě. Stará se o ně dcera Alena.

Recept na dlouhověkost? Nestresovat se!

Božena Nawratová. Dva dny před koncem loňského roku oslavila paní Božena Nawratová z Dolní Lutyně sté narozeniny. Oslavu jí rodina připravila v restauraci na fotbalovém hřišti v Dětmarovicích, kde se všichni sešli přesně 29. prosince. Vyhrávala dechovka, jedlo se, pilo, povídalo.

Paní Božena pochází ze sedmi sourozenců. Měla šest sester a jednoho bratra. A všechny přežila. Víc než třicet let je vdovou, a žije s dcerou a její rodinou v domku Na Výšině v Dolní Lutyni. Paní Nawratová je první stoletou ženou v Dolní Lutyni v poválečné historii.

Zeptáte-li se oslavenkyně, jaký má recept na dlouhověkost, odpoví, že to má v genech. „Můj tatínek se dožil 94 let," říká. Její dcera si však myslí, že se maminka dožila tak krásného věku proto, že je klidný člověk a nikdy se nestresovala.

Jan Kazmirský s dcerou.To ostravský rodák Jan Kazmirský tráví podzim života v domově pro seniory v Českém Těšíně, kam se přistěhoval, když zde dostal místo v opravně aut. Později koupil dům v městské části Horní Žukov a vychoval tři dcery. Byl dobrovolným hasičem a nadšeným včelařem, pracoval ve své profesi automechanika i v důchodu, nikdy nedodržoval žádnou životosprávu, miluje českou kuchyni.

Rád chodí na procházky, je velmi společenský, miluje přírodu. „Žijeme v blahobytu, nic nám nechybí," odpovídá na otázku, jak se má.

ANKETA: Chtěli byste se dožít sta let?

Tereza Veliká, 17 let, Petrovice:
„Ne, protože mám strach z toho, jak bude společnost a prostředí vypadat za sto let."
Jakub Gamrot, 16 let, Karviná:
„Ano. Jsem zvědavý na další nové technologie a pokroky. Taky bych měl čas na své koníčky a zkoušení nových věcí, pokud by mi sloužilo zdraví."
Svatopluk Bohačík, 62 let, Karviná:
„Ne, protože nechci vidět, jak to tady bude za další roky vypadat. Taky si myslím, že to zdraví už by moc nesloužilo, a to je pak člověk jen na obtíž."
Lubomír Slazyk, 37 let, Karviná:
„Chtěl bych se samozžejmě dožít vnoučat a pravnoučat. Taky je důležité, abych byl zdravý. No a nikdy nesmí chybět dobré pivo – kdyby to neteklo, to už bych tu snad ani být nechtěl."
Vladislav Nalewajka, 53 let, Karviná:
„Ne, protože bych se nechtěl tak dlouho dívat na ten bordel ve státě."

Dlouhověkost lze ovlivnit zdravou životosprávnou, říká primář Václav Sosna

Dožít se v dobré kondici sta let je snem mnoha lidí. Co pro to ale musí udělat a v jakém stavu bude v tomto požehnaném věku jejich tělo, jsme se zeptali primáře Centra léčby seniorů Bohumínské městské nemocnice Václava Sosny.

Čím to je, že se lidé dožívají tak vysokého věku?
„Odpověď na toto není jednoduchá, protože roli v tomto případě hraje řada faktorů. Jedním z nich je určitě genetická predispozice jedince, což lze pozorovat u případů, kdy se v témže rodu dožívá vysokého věku většina jedinců. Za nejdůležitější však považuji životní styl člověka, a to po celou dobu jeho života. Zde patří především zdravá životospráva. Tady bych zmínil především charakter stravy, která by měla být biologicky plnohodnotná, dostatek vitamínů, vlákniny, dostatek bílkovin a nenasycených mastných kyselin, ale rovněž i kaloricky vyvážená s ohledem na kalorickou potřebu, která klesá se snižováním tělesné aktivity a přibývajícím věkem. Důležitá je rovněž eliminace škodlivých návyků, jako je kouření a nepřiměřený konzum alkoholických nápojů. Do zdravého životního stylu samozřejmě patří i udržování přiměřené fyzické i psychické aktivity po celou dobu života."

Podle statistik je v Moravskoslezském kraji 66 žen sto a víceletých, ale jen 10 mužů. Čím je způsobena tato nerovnováha?
„Nerovnováha mezi mužským a ženským pohlavím v dosažení dlouhověkosti ve prospěch žen není typická pouze pro tento kraj či Českou republiku, ale pro celou lidskou populaci. Je to dáno strukturou chorob, kterými trpí senioři. Muže statisticky více postihují choroby srdce a cév a obtížně léčitelná nádorová onemocnění – plíce, zažívací trakt, prostata. Naopak ženy více trpí degenerativními chorobami pohybového aparátu. Obecně lze říci, že muži ve vyšším věku více trpí chorobami, které zkracují jejich život. Naopak starší ženy postihují více choroby, které snižují kvalitu života."

V jakém stavu je tělo stoletého člověka?
„Celý organismus člověka podléhá v průběhu jeho života určitému „opotřebení". Pomineme-li konkrétní onemocnění, která ovlivňují délku i kvalitu života, pak se dá obecně konstatovat, že orgány starého člověka, jako je pohybový aparát, srdce a cévy, mozek, zažívací trakt, ledviny, žlázy s vnitřní sekrecí, obranyschopnost, mají sníženou výkonnost i funkční rezervu ve srovnání s mladšími jedinci."

Může si v tomto věku člověk zachovat i psychickou kondici – není tento věk už jen přítěží, či dokonce čekáním na smrt?
„V žádném případě nelze zobecňovat, že vysoký věk je pro člověka přítěží, utrpením či dokonce čekáním na smrt. Pomineme-li postižení konkrétními chorobami, jako jsou civilizační nemoci, mozkové příhody nebo nádorová onemocnění, která jistě významně snižují kvalitu života, ale jejichž výskyt se dá rovněž velkou měrou ovlivnit správným a zdravým celoživotním stylem, pak přicházejí v úvahu degenerativní mozková onemocnění, jako jsou mozkově-cévní nedostatečnost, senilní demence, Alzheimerova choroba a další a jejichž četnost narůstá s přibývajícím věkem. Ale i jejich nástup se dá do jisté míry ovlivnit správnou životosprávou a celoživotním „psychickým tréninkem". Sám jsem za svou praxi poznal mnoho lidí ve věku kolem sta let, kteří se aktivně pohybovali, racionálně komunikovali s okolím a žili plným intelektuálním životem – sledovali televizi, politické a společenské dění, sport, luštili křížovky nebo pracovali s počítačem."

Autor: Tomáš Januszek, David Gorgol

28.9.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ivo Vondrák.

ON-LINE rozhovor s Ivo Vondrákem, hejtmanem a krajským lídrem ANO 2011

Utkání 14. kola hokejové extraligy: HC Oceláři Třinec vs. HC Kometa Group.
AKTUALIZOVÁNO
19

Mistr vyšel ve Werk Areně naprázdno! Oceláři zdolali Kometu

Houbař zemřel u Jablunkova po pádu z patnáctimetrového srázu

Osmašedesátiletý houbař v úterý spadl z asi patnáctimetrového srázu nedaleko jablunkovské části Radvanov. Pád nepřežil, letos je už třetí obětí houbařské sezony v Beskydech.

Vítkovice se zadrhly, Třinec se drží na špici

První čtvrtina základní části hokejové extraligy patří minulosti. Ostravané se nemohou vymanit z krize, Slezané si hlídají umístění mezi elitou.

ON-LINE s Jiřím Vzientkem, krajským zastupitelem a kandidátem ČSSD do PČR

Kandidát ČSSD na poslance Parlamentu ČR a krajský zastupitel Jiří Vzientek odpovídal jako host on-line rozhovoru Deníku na dotazy čtenářů.

Laser ukázal, že firma šetřila na asfaltu. Silnici zřejmě opraví znovu

Vedení kraje nedávno začalo pomocí laserového zaměřování kontrolovat firmy, jak kvalitně opravují vozovky. Používá k tomu technologii, která pomocí paprsku dokáže změřit tloušťku asfaltu. A pochybení se ukázalo hned při prvním testu. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení