Během dne se například hodně špatně dýchalo osmapadesátileté Viktorii Ch. z Frýdku-Místku.

„Abych vám řekla pravdu, kdybych mohla, tak nejraději někam odjedu. Asi vůbec nejlepší by bylo za současné smogové situace opustit Českou republiku. Hodně by se mi líbilo v Karibiku, kde je vzduch krásně čistý. Nejsem meteorolog, takže nevím, jak dlouho se nám bude ještě špatně dýchat. Něco by se proti tomu mělo dělat, jenže mám takový pocit, že se nedělá vůbec nic," zkritizovala poměry Viktorie Ch. „I když je takové nezdravé počasí, nedělá mi to větší problémy. Bydlím v Dolních Tošanovicích, kde míváme smog taky hodně často. Řekl bych, že dnes u nás byla dvakrát větší ,mlha´ než tady ve městě," porovnával šestnáctiletý student Vojtěch Ch.

Nespokojená byla se současnou situací také třiadvacetiletá Veronika Čadanová z Frýdku-Místku. „Kdo za to může? Těžko říct. Ale dýchá se mi hodně špatně. Nejhorší na tom je, že vidím, že se dusí i moje děti," konstatovala Veronika Čadanová, matka malých dvojčat. Aktuální stav ovzduší si tradičně hlídají mateřinky. Ředitelka Mateřské školy Pohádka Frýdek-Místek Radmila Lukášková včera potvrdila, že denně sledují internetové stránky města, kde lze nalézt informace o počasí a o tom, zda je v regionu inverze.

„V případě, že je tam stupeň pět, tak s dětmi vůbec nevycházíme ven. Pokud je tam čtyřka, můžeme jít v omezeném časovém rozsahu, ale většinou to neděláme. A jednička až trojka znamená, že nás nic neomezuje," vysvětlovala Radmila Lukášková. „Učitelky to pak mají vždy na nástěnce, takže se podle toho zařídí. Je to stejné jako v případě, když prší máme náhradní program, s dětmi se pracuje individuálně, máme hravé činnosti a tak dále," naznačila ředitelka. Míní, že také v letošním roce přijde delší období, ve kterém děti nebudou moci chodit ven. „Vzpomínám si, že loni byla minimálně jedna dost velká inverze, táhlo se to snad deset dní," poznamenala.

Kvůli inverzi je ve vzduchu nadlimitní množství prachu

Především v okolí Bohumína a sousední obce Věřňovice byly v noci na čtvrtek naměřeny vysoké hodnoty polétavého prachu.

Prašnost se zvýšila vlivem teplotní inverze, která znemožnila proudění vzduchu. V bezvětří se množství prachu zvýšilo několikanásobně nad stanovený limit. Ten činí v průměru za 24 hodin 50 mikrogramů v metru krychlovém vzduchu. Tato průměrná hodnota naměřená ve Věřňovicích ráno však dosahovala 170 mikrogramů. Okamžité výsledky měření však činily i přes 400 mikrogramů s tím, že nejvyšší byly ve 2 hodiny ráno. Od té doby se prašnost mírně snižuje.

Věřňovice patří mezi nejvíce zaprášené obce. Hlavní příčinou je neekologické chování místních obyvatel, kteří přesto, že mají do svých domů zaveden plyn, spalují ve svých domácích kotlích uhlí. Prach k nim proudí v nízké inverzní výšce ze sousedního Polska území, kde jeho hodnoty dosahují ještě vyšších hodnot než na českém území. Výjimkou nejsou ani extrémní hodnoty překračující 1600 mikrogramů!

V regionu nyní platí upozornění na smogovou situaci. Citlivějším lidem se doporučuje omezit pobyt venku a větrání vnitřních prostor. Meteorologové předpokládají zlepšení rozptylových podmínek v odpoledních hodinách. (bb)