Loni v prosinci se na náměstí objímalo několik desítek studentů, teď pořadatelé očekávají vyšší účast.

A jaký má tato akce smysl? „Objetí redukuje stresové hormony. Když se objímáme s někým, koho milujeme jako rodič, jako dítě či jako partner nebo partnerka-, naše tělo produkuje hormon oxytocin, díky kterému se cítíme dobře. Má sílu redukovat stresové hormony a snižovat krevní tlak," píše jeden z organizátorů akce na facebooku, kde se lidé na Free Hugs svolávají.

Někteří psychologové pokládají objetí za skutečně významnou věc. Existuje dokonce terapie pevným objetím, kterou propaguje Jiřina Prekopová.

„Původně byla tato terapie vymyšlena jen pro autistické děti, aby se zklidnily, ale později se rozšířila," říká Barbora Tameová, studentka třetího ročníku psychologie. Později terapii Prekopová začala používat i při řešení konfliktů. „Ve zkratce to probíhá tak, že lidé se obejmou, pevně sevřou, hledí si do očí a drží se, dokud z nich nevymizí negativní emoce a agresivní pocity. Obětí se musí proměnit v láskyplné," vysvětluje studentka podstatu kontroverzní terapie, která má také řadu odpůrců.

Akce Free Hugs má úspěch po celém světě, hlavně mezi mladými lidmi. Kampaň se poprvé objevila na internetu někdy před devíti lety.

Čtěte také: OBRAZEM: Studenti v Ostravě nabízeli objetí zdarma

Poprvé se zdarma objímalo na letišti
V roce 2004 přiletěl do Sydney Juan Mann. Když vystoupil z letadla a dostal se do terminálu, spatřil několik lidí, kteří se objímali se svými známými a vypadali šťastně. On sám ale neměl koho obejmout a tak si vzal velký papír a napsal něj velkými písmeny „free hugs", tedy „objetí zdarma" a vyšel do nejrušnější ulice v Sydney Pitt Street Mall. Zpočátku mu lidé nedůvěřovali, ale poté k němu přišla jedna stařenka a řekla mu, že jí ten den ráno umřel pes a je to přesně rok, co její jediná dcera zahynula po autonehodě. Juan ji objal a žena se usmála. Poté se přidávali další a další lidé, které Juan objímal. V roce 2006 se video objevilo na YouTube, kam ho umístil člen skupiny Sick Puppies, společně s jejich písní All the same. Video se stalo ohromně populární a lidé začali dělat také své vlastní „Free Hugs". Zdroj: wikipedia.cz