Většina aktérů amnestii přijala, někteří ale využili svého práva a trvají na dalším projednání. Týká se to Union banky a Českomoravské družstevní záložny. Obžalovaným již nehrozí žádné tresty, senáty jen rozhodnou o vině či nevině. U Moravia Banky je situace trochu komplikovanější. Jeden z obžalovaných je totiž stíhán jako uprchlý, a nemohl být proto omilostněn.

Amnestie se týká představitelů zkrachovalé Českomoravské družstevní spořitelny (ČMDS). Na jaře roku 2007 soud hlavním obžalovaným vyměřil od pěti do osmi let vězení. S nejpřísnějším, osmiletým trestem odešel její bývalý předseda představenstva Petr Bezruč. Vrchní soud v Olomouci v rámci odvolacího řízení verdikt zrušil s tím, že v rozsudku našel chyby a nařídil nové hlavní líčení. V mezidobí zemřel přísedící soudce a proces se musel opakovat. V březnu 2012 padl další verdikt. Tentokrát soud všechny aktéry osvobodil s tím, že šlo jen o špatná manažerská rozhodnutí, a ne o trestný čin. Žalobce se odvolal k Vrchnímu soudu v Olomouci. Poté přišla amnestie. Vrchní soud nakonec nerozhodoval o odvolání, ale o tom, zda se amnestie týká i tohoto případu.

„Zastavili jsme trestní stíhání, protože podle našeho názoru je namístě aplikovat amnestii," řekl Deníku mluvčí vrchního soudu Petr Angyalossy s tím, že tři z obžalovaných amnestii odmítli a trvají na dalším jednání. Je mezi nimi i bývalý předseda představenstva Petr Bezruč.

Záložna patřila v devadesátých letech minulého století k největším kampeličkám v České republice. Své úspory jí svěřilo více než třináct tisíc lidí. ČMDS se však později dostala do finančních potíží a v první polovině ledna 2000 na ni Úřad pro dohled nad družstevními záložnami uvalil dohled.

Podobná situace nastala také u Union banky. Krajský soud v lednu rozhodl o zastavení trestního stíhání všech obžalovaných. Proti tomu ale státní zástupce podal stížnost k Vrchnímu soudu v Olomouci. Pravděpodobně čekal, jak dopadne stížnost části senátorů, kteří amnestii napadli u Ústavního soudu. Když neuspěli, žalobce svou stížnost stáhl zpět a vrchní soud vzal jeho rozhodnutí na vědomí.

Projednávání kauzy ale bude pokračovat. Amnestii totiž odmítla obžalovaná žena, která bude s největší pravděpodobností osvobozena. V rámci své dřívější závěrečné řeči to dokonce navrhl sám žalobce. Jednání bude pokračovat koncem května nebo začátkem června.

Pět bývalých členů představenstva Union banky bylo obžalováno z toho, že se v letech 1999 až 2002 různým způsobem podílelo na poskytnutí celkem jedenadvaceti údajně rizikových úvěrů za bezmála čtyři miliardy korun. „Mělo se jednat o speciální nestandardní úvěry, které měli obžalovaní poskytovat osobám personálně nebo obchodně spojeným s Union bankou," uvedl státní zástupce.

Také na Moravia Banku se vztahovala amnestie prezidenta republiky. I zde si státní zástupce proti zastavení trestního stíhání podal stížnost, kterou vzal později zpět. Amnestie se však netýká všech aktérů.

Jeden z nich je totiž souzen jako uprchlý. Amnestie se proto na něj nevztahovala a soud bude pokračovat.